04.05.2018 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Neplytvajme fungicídmi tam, kde je to zbytočné!

Príroda nám opäť ukazuje svoju moc a uplynulý mesiac apríl bol nielen nadpriemerne teplý, ale aj zrážkovo podnormálny takmer na celom území Slovenska. Tieto nepriazne počasia prispievajú aj k zhoršeniu celkového stavu pestovaných plodín.

slovo odborníka

Ozimné obilniny až začiatkom apríla začínali naplno vegetovať, pričom využívali ešte marcovú vlahu. Boli tak v celkom dobrom kondičnom stave rovnako aj v dobrom zdravotnom stave, okrem niektorých lokalít, ktoré boli ešte ku koncu marca zaplavené.

Pri prehliadkach ozimných obilnín sa v súčasnej dobe objavuje na pšenici v závislosti od odrôd, múčnatka, sporadicky septórie, v závislostí od predplodín sa objavuje na steblách steblolam s typickými elipsovitými škvrnami.

Po posúdení stupňa napadnutia spomenutými chorobami, bolo v niektorých lokalitách vykonané už aj fungicídne ošetrenie.

Na ozimnom jačmeni sa taktiež v závislosti od odrôd, nachádza múčnatka a hnedá škvrnitosť a v niektorých lokalitách aj rynchospóriová škvrnitosť. V takomto prípade je fungicídna ochrana opodstatnená.

Okrem uvedených chorôb sa však na ozimných pšeniciach a hlavne na tvrdých objavujú aj neidentifikovateľné „škvrny“, ktoré mnohí poradcovia považujú za patologickú záležitosť a odporúčajú fungicídne ošetrenie. Pritom sú to fyziologické príznaky, ktoré môžu byť spôsobené nedostatkom vlahy, nedostatkom prístupu vzduchu ku koreňom rastliny, napr. následkom výrazného ušliapania (cez zimné a predjarné obdobie) zverou, poprípade veľmi ťažkou zlievavou pôdou a hlavne človekom nekontrolovateľnými faktormi.

Ak spozorujete takéto príznaky na svojich poliach, respektíve porastoch a nebudete si istí o čo ide - treba sa poradiť s odborníkom.

Aplikácia fungicídnej ochrany je mnohokrát neopodstatnená, pričom ide o zbytočné plytvanie fungicídom. Tu by som skôr odporúčala tzv. „pohotovostnú výživu pre rastliny – na list“ minimálne 7 až 10 percentným roztokom močoviny, ktorý určite rastline viac pomôže. Samozrejme neaplikovať močovinu cez obed za intenzívneho slnečného žiarenia.

Ing. MÁRIA SEKERKOVÁ, CSc.

Odborný poradca – ochrana rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down