30.10.2012 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nerovnováha

Minulý týždeň sa v Bojniciach udeľovali ocenenia najlepším poľnohospodárskym podnikom na základe ich finančno - ekonomických výsledkov za rok 2011.

Prvýkrát v 17-ročnej histórii podujatia Top-Agro si pritom pomyselný vavrínový veniec pre víťaza odniesol „cudzinec“. Možno sa zdá, že v ére globalizácie to nie je nič výnimočné, ale v prípade „konzervatívneho“ poľnohospodárstva to už za povšimnutie stojí. Rovnako za povšimnutie stojí i pohľad na rebríček stovky najlepších poľnohospodárskych podnikov. A to predovšetkým na dva ukazovatele: tržby z rastlinnej výroby a tržby zo živočíšnej výroby. Z nich totiž vyplýva, že takmer absolútnu dominanciu medzi „top“ podnikmi majú subjekty venujúce sa výlučne, respektíve najmä, rastlinnej výrobe.
Nie je to pritom kvôli tomu, že naši poľnohospodári nevedia chovať ošípané, dobytok, či vyrábať mlieko, ale je to predovšetkým dôsledok pokrivenej a zlej agrárnej politiky. Či už na európskej alebo národnej úrovni.
A ak sa v takejto politike bude pokračovať, tak o pár rokov budú medzi stovkou najlepších poľnohospodárskych podnikov výlučne subjekty podnikajúce v rastlinnej výrobe...
ROMAN LETTRICH

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down