16.01.2017 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nesmieme prísť o svoje ovocie

Posledné dni uplynulého roku sa v odvetví pôdohospodárstva niesli v znamení schvaľovania a poskytovania finančných balíčkov. Po zvýšení podpory pre začínajúcich mladých farmárov pôdohospodársky rezort v súčinnosti s rezortom financií podporil aj ovocinárov, ktorí utrpeli ujmu v dôsledku jarných mrazov.

BRATISLAVA. Ako na spoločnej tlačovej besede v Bratislave tesne pred Vianocami 2016 informovali minister financií SR Peter Kažimír a ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná, štát pomôže ovocinárom a odškodní ich za jarné mrazy v celkovej sume 3,5 milióna eur.

Odbornej verejnosti je dobre známe, že predovšetkým v apríli 2016 sa v niektorých oblastiach Slovenska vyskytli neobvykle silné mrazy, aké v tomto regióne predtým neboli možno aj 65 rokov. V dôsledku toho ujmu utrpeli najmä ovocinári a vinohradníci.

Podľa slov Mariána Vargu, predsedu Ovocinárskej únie Slovenska, mrazy spôsobili v ovocných sadoch na Slovensku škody za asi 16 miliónov eur. Výrazne zasiahli asi 2800 hektárov sadov, v ktorých vtedy hospodárilo 158 pestovateľov.

Prakticky hneď, ako sa prejavila táto prírodná katastrofa, začalo sa aj úsilie ovocinárov o aspoň aké - také odškodnenie. Nakoniec sa rozhodnutia o ňom dočkali takpovediac v samom závere uplynulého kalendárneho roka.

Na kompenzáciu v objeme 3,5 milióna eur sa „poskladali“ dve ministerstvá. Približne milión eur poskytne MP RV SR z ním ušetrených prostriedkov. Zvyšných 2,5 milióna eur „dodá“ ministerstvo financií. Šéf tohto rezortu Peter Kažimír vysvetlil, že tieto peniaze môžu poskytnúť aj preto, lebo „výsledky hospodárenia štátu boli v uplynulom roku lepšie, ako sme pôvodne predpokladali“, čo v pozitívnom slova zmysle odhalila koncoročná revízia.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down