02.09.2015 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nespokojnosť nemeckých producentov mlieka vyvrcholila v Mníchove

Na stovkách traktorov sa priviezli v utorok protestujúci producenti mlieka, nespokojní s jeho výkupnou cenou, do centra Mníchova. Informovala o tom agentúra DPA.

MNÍCHOV. Asi 3000 demonštrantov žiadalo od politikov, aby začali konať. Ich hnev sa obrátil najmä proti bavorskej Kresťansko-sociálnej únii (CSU), ktorej člen Christian Schmidt je spolkovým ministrom pôdohospodárstva. Transparenty hlásali: "Kto trápi roľníkov, nebude volený".
Prezident Nemeckého spolkového združenia chovateľov dojníc (BDM) Romuald Schaber pred demonštrantami vyhlásil, že "roľníci sa nepoddajú mlčky a bez protestov".
Zhromaždením v Mníchove vyvrcholila deväťdňová protestná štafetová akcia chovateľov dojníc proti silnému poklesu výkupnej ceny mlieka. Začala sa v pondelok (24.8.) v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko.
Schaber kritizoval Schmidta za to, že napriek silnému poklesu výkupnej ceny mlieka nič na ich ochranu nepodniká. Minister odmieta akékoľvek zásahy na trhu v ich prospech. Od chovateľov dojníc súčasne žiada, aby prejavili trpezlivosť. "Majú všetko statočne znášať, čo im prinesie voľný trh. To nemôžeme akceptovať," vyhlásil Schaber.
Nemecký spravodajský televízny kanál N24 uviedol, že BDM žiada spravodlivú výkupnú cenu za liter mlieka, ktorá by mala byť 40 centov.
Mnohí nemeckí roľníci sa zúčastnia na celoúniovom proteste proti nízkej výkupnej cene mlieka a proti nečinnosti politikov aj v Bruseli, kde v pondelok (7.9.) budú rokovať všetci ministri pôdohospodárstva EÚ.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down