30.12.2017 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nespokojnosť s výškou štátnej pomoci

Národná rada SR v decembri schválila štátny rozpočet SR na rok 2018. Predseda vlády SR Robert Fico po jeho schválení neskrýval spokojnosť, a vyjadril sa v tom zmysle, že tento rozpočet stmeľuje vládnu koalíciu.

BRATISLAVA. Poľnohospodári a potravinári, združení v Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv (RPPS), reagovali tým, že kvôli rozpočtu vytvorili tzv. krízový štáb.

Kapitola Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MP RV) SR má na rok 2018 rozpočtované zdroje vo výške 1,10 miliardy eur; pričom rozpočtové prostriedky kapitoly predstavujú sumu 85,4 milióna eur.

Poľnohospodári a potravinári sú však nespokojní s tým, že na notifikovanú štátnu pomoc bola v štátnom rozpočte vyčlenená a schválená suma len v objeme 1 milión eur. V porovnaní s tým, čo ako štátnu pomoc dostávajú ich kolegovia v okolitých krajinách, sa im to zdá príliš málo. A podľa prepočtov, ktoré urobili odborníci z SPPK, by mali naši poľnohospodári na štátnu pomoc dostať 70 miliónov eur. Namiesto toho však dostali prísľub daňových úľav prostredníctvom uplatnenia tzv. zelenej nafty, čo by im v budúcom roku malo „nepriamo“ priniesť 20 až 40 miliónov eur, a zriadenie tzv. Rizikového fondu v roku 2018.

Po nedávnom rokovaní predstaviteľov RPPS s predsedom NR SR Andrejom Dankom, na ktorom boli vyslovené vyššie uvedené prísľuby, upozornili viacerí predstavitelia agrárnej a potravinárskej samosprávy aj na ďalšie okolnosti, ktoré ich znevýhodňujú v konkurenčnej súťaži s ich kolegami z okolitých štátov.

Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska H. Patasiová napríklad uviedla, že naši poľnohospodári „budú márne bojovať s konkurenciou na spoločnom trhu, ak nebudú mať rovnocenné podmienky“.

/Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down