19.09.2013 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nevysporiadané pozemky pod cestami by sa mali dať vyvlastniť

Pozemky pod existujúcimi diaľnicami či cestami, kde nie je možné uzavrieť dohodu medzi štátom a majiteľom, by sa mali dať vo verejnom záujme vyvlastniť. A to najneskôr do konca roku 2020. V novele cestného zákona to navrhuje poslanec vládneho Smeru-SD a bývalý šéf Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Igor Choma. Túto právnu normu poslanci NR SR poslali do druhého čítania.

Igor Choma jej účinnosť navrhuje od novembra tohto roku. Cieľom návrhu je podľa poslanca zefektívniť a zjednodušiť majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov pod cestami. "To je vzhľadom na rozdrobenosť pozemkov na Slovensku veľmi zdĺhavé," odôvodnil zákonodarca. Štát ako vlastník diaľnice či cesty by tak mohol podať návrh na vyvlastnenie najneskôr do 31. decembra 2020.
Igor Choma chce dať novelou zároveň možnosť poskytnúť ľuďom pri vyvlastnení náhradu za výkup domu, bytu alebo nebytovej budovy nie v trhovej, ale vo východiskovej hodnote. To znamená, vo výške znaleckého odhadu hodnoty, za ktorú by bolo možné danú stavbu v súčasnosti postaviť. "Trhová cena je v prípade starších budov oveľa nižšia ako východisková," pripomenul.
Vlastník takejto stavby preto podľa neho nie je ochotný odpredať nehnuteľnosť za takých podmienok, že za získanú sumu si nie je schopný postaviť alebo zabezpečiť stavbu v rovnakom štandarde. Po novom by majiteľ budovy mohol dostať náhradu aj vo výške východiskovej hodnoty, ak je táto vyššia ako náhrada za vyvlastnenie. Ale iba ak sa dohodnú pred začatím vyvlastňovania. V prípade, že by majiteľ žiadal vyššiu náhradu za stavbu, môže sa obrátiť na súd, ale iba do jedného roka od rozhodnutia o vyvlastnení. Inak mu toto právo zanikne.
Novelu ešte počas rozpravy skritizoval opozičný poslanec Martin Fecko (OĽaNO). Pýtal sa, prečo sa takáto novela predkladá ako poslanecký návrh a nie vládny. "Myslím si, že taký dôležitý zásah do vlastníckeho práva formou vyvlastnenia by mal prejsť príslušným pripomienkovaným konaním," uviedol M. Fecko.
Igor Choma mu však odpovedal s tým, že sa takto rozhodol po komunikácii s príslušným ministerstvom. "Nie sú tu tak zásadné veci, ktoré by museli ísť na nejakú širokú diskusiu," doplnil I. Choma. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down