02.09.2013 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nevysporiadané pozemky pod cestami sú problém

Nevysporiadané pozemky pod existujúcimi cestami spôsobujú samosprávam veľké problémy. Podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) znemožňujú, či minimálne sťažujú mestám a obciam čerpanie eurofondov alebo aj ďalších grantov. Vrátane úverov, či vlastných rozpočtových financií.

BRATISLAVA. ZMOS preto súhlasí s návrhom na zavedenie možnosti vyvlastniť nevysporiadané pozemky pod existujúcimi cestami, s ktorým prišiel poslanec Národnej rady (NR) SR Igor Choma. "Je odpoveďou na podnety zdola, zo strany miest a obcí," uviedla pre TASR hovorkyňa ZMOS Marta Bujňáková. Mestá a obce totiž spravujú miestne a obecné cesty.

I. Choma je bývalým šéfom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) a súčasne primátorom Žiliny. Na nadchádzajúcu schôdzu parlamentu predložil novelu cestného zákona. Ak by sa prijala, umožnila by vyvlastniť vo verejnom záujme pozemky pod existujúcimi diaľnicami či cestami, kde nie je možné uzavrieť dohodu medzi štátom a majiteľom. A to najneskôr do konca roku 2020.

Cieľom návrhu je podľa I. Chomu zefektívniť a zjednodušiť majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov pod cestami. "To je vzhľadom na rozdrobenosť pozemkov na Slovensku veľmi zdĺhavé," odôvodnil zákonodarca v návrhu. Účinnosť novely navrhuje od novembra tohto roku.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down