09.10.2018 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezanedbajme ochranu obilnín proti škodcom

Chcem týmto upozorniť agronómov, aby nezabudli na pôdneho škodcu v pšenici, ktorý sa vyskytuje lokálne. Prejavuje sa rozžuvanými listami, ktoré vidieť zo začiatku len zblízka, neskôr však zďaleka prekvapia veľké plochy bez rastlín. Vtedy býva už na zásah neskoro, lebo larvy hrbáča obilného (Zabrus tenebrioides) sú už vyvinuté a ťažko ničiteľné insekticídmi.

Signalizačná správa

Hrbáč obilný

Stále častejšie sú na rôznych miestach SR rastlinky ozimín silno poškodzované larvami chrobáka hrbáča obilného. Dospelé larvy sú dlhé 30 až 35 milimetrov s čiernou hlavou a tmavými priečnymi škvrnami na jednotlivých článkoch. Na hrudi majú tri páry končatín. Škodia v noci, keď vyliezajú z pôdy a rozžúvajú listy a stonky ozimnej pšenice alebo ozimného jačmeňa. V pôde majú kolmé chodbičky až do hĺbky 30 centimetrov. V štádiu lariev aj prezimujú a na jar pokračujú v žere. Neskôr na jar znovu zalezú na dno chodbičiek a zakuklia sa. V čase, keď obilniny tvoria klasy, sa vyliahnu chrobáky a tí škodia najskôr tým, že sa živia kvietkami obilnín a neskôr mladými obilkami. Chrobáky sa cez deň ukrývajú v pôde a večer lozia po pôde a vyliezajú po steble do klasov, prípadne vzlietnu. Na konci leta samičky kladú vajíčka do pôdy v skupinkách po 20 až 100 kusov, do vyhrabaných chodbičiek, do hĺbky asi 6 centimetrov. Larvy sa z vajíčok liahnu po 2 až 3 týždňoch a vyhrabávajú sa kolmo hore. Na povrch pôdy však vyliezajú až v noci a živia sa listami až do príchodu mrazov. Sú len bylinožravé aj keď tvarom tela a pohybom pripomínajú dravé larvy. Dospelé chrobáky hrbáča obilného sú dlhé 12 – 16 milimetrov, sú čiernej farby, tykadlá, holene a chodidlá majú hnedočervené. Štít a krovky sú rovnakej šírky, krovky sú veľmi klenuté s ôsmymi pozdĺžnymi ryhami. Štít je na okrajoch zhrubnutý v podobe obruby, vzadu rovný. Vajíčko je biele, pripomína semienko prosa. Hrbáč obilný má jednu generáciu do roka.

Škodlivosť na porastoch

Škodí najmä na pšenici, raži, jačmeni, menej na ovse a prežíva aj na niektorých trávach. Je rozšírený v celej Európe. Z hospodárskeho hľadiska sú najvýznamnejšie požerky lariev, ktoré môžu celkom zničiť celé rastliny. Preventívne sa odporúča dodržiavať vhodný osevný postup a striedať obilniny so strukovinami a cukrovou repou. Chemická ochrana proti hrbáčovi je nutná na jeseň pri výskyte 5 až 7 poškodených rastlín na jednom metri štvorcovom v ozimnej pšenici a 7 až 10 poškodených rastlín na jednom metri štvorcovom v ozimnom jačmeni. Treba ošetriť ohniská výskytu, nie je potrebné ošetrovať celý porast, na ktorom nie je poškodenie a výskyt škodcu. Ošetrovať možno až do príchodu mrazov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down