17.05.2024 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezanedbajte ochranu proti pásavke zemiakovej

Upozorňujeme na pásavku zemiakovú – najznámejšieho škodcu zemiakovej vňate, spôsobujúceho holožery. Nalietava na porasty zemiakov, žerie a prebieha párenie, už sú aj vykladené vajíčka. Pribudli nové názvy insekticídov a nové kombinácie účinných látok.

Signalizačná správa

Škodca zemiakovej vňate

Pásavka zemiaková (Leptinotarsa decemlineata) je najznámejší škodca zemiakovej vňate, spôsobuje holožery. Chrobák má telo oválne, vypuklé a na povrchu lesklé. Krovky sú žlté s desiatimi pozdĺžnymi čiernymi pruhmi. Vajíčko je 0,8-1 milimeter dlhé, podlhovasté, lesklé, žltooranžové, neskôr tmavne. Larva sa vyvíja v štyroch instaroch, narastie na 15-16 milimetrov a zmení farbu od červenej po žltočervenú. Kukla je voľná, neobalená, dlhá 9 milimetrov. Imága prezimujú 10-15 centimetrov hlboko v pôde na zemiačniskách. Na jar po oteplení vyliezajú z pôdy a preliezajú na nové porasty zemiakov. Oplodnené samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov v kôpkach, jedna samička môže naklásť až päťsto vajíčok, ktoré prilepuje na listy. Larvy sú po vyliahnutí veľmi žravé, žerú vo dne v noci, až v poslednom štvrtom instare zalezú do pôdy, odpočinú si a zakuklia sa. Mladé chrobáky ešte môžu v priaznivom počasí vyliezť von a založiť druhú generáciu, alebo upadnú do diapauzy a prezimujú.

Kritické číslo pre prah škodlivosti je sto jarných chrobákov, alebo päťtisíc lariev na hektár, prípadne 14 ohnísk lariev na hektár.

Ochrana porastov

Autorizované sú prípravky s účinnými látkami:

  • Azadirachtín s ochrannou dobou iba štyri dni. Účinná látka (rastlinný olej na báze obnoviteľných zdrojov) pôsobí v rastline lokálne systematicky a do tela škodcov sa dostáva pri cicaní a požere. Prípravok nemá okamžitý toxický efekt, nástup účinku je postupný, v priebehu niekoľkých hodín deaktivuje škodcu. Škodlivé organizmy prestanú prijímať potravu a tým aj poškodzovať rastlinu. Azadirachtín inhibuje vývoj a zvliekanie lariev, takže po niekoľkých dňoch uhynú. Pri imágach (dospelé jedince chrobákov) dochádza výrazne k zníženiu plodnosti.
  • Chlorantraniliprole je kontaktný a požerový insekticíd z triedy antranildiamídov s novým mechanizmom účinku, ktorý spočíva v tom, že ovplyvňuje ryanodínové receptory cieľového hmyzu, blokuje svalovú reguláciu, čo vedie k rýchlej paralýze a úhynu. Expozícia v toxickej dávke vedie v dôsledku ochrnutia k bezprostrednému zastaveniu príjmu potravy s plným účinkom o dva až štyri dni od ošetrenia. Účinkuje tiež ovicídne a ničí všetky larválne štádia citlivých druhov hmyzu.
  •      Spinosad je prírodným produktom, získaným fermentačnou činnosťou baktérie Saccharopolyspora spinosa - bežne sa vyskytujúcej v pôde. Spinosad ako zmes dvoch komponentov (spinosynu A a spinosynu D) sa vyznačuje nízkou toxicitou voči človeku a teplokrvným živočíchom, rýchlym odbúravaním v životnom prostredí a nízkym rizikom akumulácie v telách vodných živočíchov. Pôsobí ako kontaktný a požerový insekticíd. Účinná látka depolarizuje neuróny hmyzu aktiváciou receptoru acetylcholínu, dôsledkom čoho nastávajú nekontrolovateľné svalové kontrakcie hmyzu s následnou paralýzou a  úhynom škodcu.
  •      Cyantraniliprole, je účinná látka obsiahnutá v kontaktnom a požerovom insekticíde zo skupiny diamidov s novým mechanizmom účinku. Aktivuje ryanodinové receptory cieľového hmyzu, blokuje svalovú reguláciu a spôsobuje rýchlu paralýzu a úhyn. Expozícia toxickej dávky vedie v dôsledku ochrnutia, k bezprostrednému zastaveniu príjmu potravy (do niekoľkých hodín po ošetrení) s plným úhynom za tri až šesť dní po aplikácii. Účinkuje ovicídne a ovi-larvicídne a ničí všetky larválne štádia a dospelých jedincov citlivých druhov hmyzu. Rýchly nástup účinku znamená vynikajúcu ochranu plodiny proti poškodeniu. Účinkuje špecificky na vošky, molice, strapky, húsenice motýľov a niektoré chrobáky. Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down