17.09.2019 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezanedbajte ochranu proti slimákom a slizniakom

Dažďa a búrok už bolo dosť, počasie sa ustáľuje ale prevlhčená pôda prináša so sebou riziko premnoženia slimákov a slizniakov nielen v záhradkách, ale aj na poliach. Môžu vážne poškodiť novo založené porasty repky olejky ozimnej.

Signalizačná správa

Vysoká škodlivosť

V záhradách sú rozšírené slimáky a môžu sa šíriť aj do porastov vzchádzajúcej repky. Na poľných plodinách škodia najviac slizniačiky a slizovce. Požer na nadzemných častiach rastlín sa prejavuje prehryznutím stonky alebo vyhrýzaním okrajov a dier v listoch. Jasným znakom poškodenia slimákmi je sliz na listoch. Za potravou vyliezajú hlavne na večer a v noci, významné škody spôsobujú za vlhkého počasia. Slimáci sú obojpohlavní, pri kopulácii si vzájomne vymieňajú spermie. Do roka majú dve generácie. Dospelec kladie 200 až 400 vajíčok v skupinkách po 10 až 20 kusov asi 5 centimetrov hlboko do pôdy. Vhodným opatrením je povalcovanie pôdy po sejbe. Letná generácia kladie vajíčka v máji, v priebehu leta sa liahnu mláďatá, ktoré potom v priaznivých podmienkach škodia na repke až do novembra. Prezimujú vajíčka, ojedinele aj dospelci. V priebehu zimy sa liahnu mláďatá ďalšej generácie, ktoré vo februári až apríli poškodzujú jarné plodiny. V suchom a teplom období prežívajú všetky štádiá niekoľko týždňov bez potravy v dutinách a trhlinách pôdy. Dĺžka života slizniačikov a slizovcov je 6 až 12 mesiacov. Priaznivé pre ich výskyt je teplé vlhké počasie v lete a na jeseň. Ich aktivita začína pri teplote 5°C. Za 24 hodín prelezú sotva 1,5 metra, pri osídľovaní porastu sa presunú až o 50 metrov. Slizniačiky a slizovce sú aktívne celú noc, zvlášť po daždi. Ich žravosť je veľká, hmotnosť tela sa zvýši za 24 hodín o 30 až 40 percent.

Základnou ochranou je odstraňovanie pozberových zvyškov, príprava pôdy bez hrúd, valcovanie. Stupeň výskytu slizniačikov a slizovcov sa zisťuje pod jeden meter štvorcovými veľkými čiernymi fóliami, umiestnenými na odburinenej plôške pôdy. Výskyt sa kontroluje po 24 hodinách. Dohľadanie uľahčí, ak sa pod fóliu umiestni malé množstvo granulovaného moluskocídu. Jeho skonzumovanie vyvolá nadmernú produkciu slizu a uľahčí dohľadanie najmä mladých slimákov. Prahy škodlivosti nie sú spracované. V praxi sa používa ako prah škodlivosti už jeden jedinec pod nástrahou, teda jeden slimák na jeden meter štvorcový.

Možnosti ochrany

Spôsob ochrany sa volí podľa napadnutia na: okrajové, pásové alebo celoplošné. Problémom býva ako sa dostať s rozmetadlami na mokré pozemky, vtedy uprednostnite aplikovanie návnad ručne na najexponovanejšie miesta.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down