28.05.2019 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezanedbajte ochranu slnečnice ročnej

Prvým ošetrením slnečnice býva zásah proti voškám spojený spravidla s fungicídmi. Šírenie chorôb slnečnice začína najčastejšie z infikovanej pôdy, preto je potrebné sa im venovať už v prvých rastových fázach slnečnice.

Signalizačná správa

Voška slamihová

V máji preletuje na sekundárnych hostiteľov voška slamihová (Brachycaudus helichrysi). Jej nálet podporuje teplé a suché počasie. V chladných rokoch je nálet až pred tvorbou úborov. Účinný je postrek insekticídmi a aficídmi v čase, keď priemer kvetného puku dosiahne 2-3 centimetre. Ošetrenie je vhodné urobiť najneskôr 14 dní pred začiatkom kvitnutia. Niektorí autori odporúčajú ošetrenie už pri objavení sa prvých kolónií vošiek na slnečnici. Prah škodlivosti je 20 kusov vošiek na jednu rastlinu v čase od objavenia do začiatku tvorby kvetných pukov, 40 kusov na rastlinu pred kvitnutím. Autorizované sú kombinácie účinných látok beta-cyfluthrin + chlorpyrifos, cypermethrin + chlorpyrifos a čistý thiacloprid.

Alternáriová škvrnitosť

Vo fáze 6 až 8 listov ošetrite porasty proti alternáriovej škvrnitosti, ktorú spôsobuje viacero húb (Alternaria alternata, Alternaria helianthi, Alternaria helianthinficiens). Prejavuje sa na listoch hnedými prepadnutými škvrnami často s koncentrickými kruhmi s tmavozelenými spórami. Napáda aj stonky, úbory a nažky. Pri silnom napadnutí rastliny zakrpatievajú, vädnú a odumierajú. Na foliárnu aplikáciu sú povolené azoxystrobin, boscalid + dimoxystrobin, prochloraz + propiconazole, prothioconazole + tebuconazole, fluopyram + prothioconazole, pyraclostrobin a biologické prípravky s obsahom oospór huby Pythium oligandrum Drechsler alebo s obsahom Bacillus subtilis. Ošetrenie zopakujte v plnom kvete a na konci kvitnutia.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down