31.05.2021 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezanedbajte ošetrenie proti chorobám strukovín

Vytrvalé zrážky môžu prispieť k šíreniu chorôb. Zásadou je dôkladne porasty prehliadnúť a k ošetreniu fungicídmi pristúpiť až v odôvodnených prípadoch. Preventívnym opatrením proti chorobám je používanie zdravého osivo odolných odrôd, striedanie plodín, zaorávanie pozberových zvyškov, vyvážené hnojenie a proti šíreniu bakterióz sa neodporúčajú kultivačné práce vo vlhkom počasí. Odporúčam používať biologické prípravky na ochranu rastlín, ktoré zmierňujú dopad na životné prostredie.

Signalizačná správa

Antraknóza

Môže napadnúť fazuľu, hrach, šošovicu alebo lupinu, všetky časti rastliny okrem kvetov. Pri silnej infekcii listy usychajú a zostávajú visieť na rastline. Napadnuté semeno je hrboľaté. Mycélium prežíva v osive, menej v rastlinných zvyškoch. Počas vegetácie sa šíri dažďom. Na antraknózu fazule je povolený meďnatý prípravok. Účinok je len preventívny a pôsobenie kontaktné na povrchu rastliny. Rovnako pôsobia aj prípravky na báze mancozebu. Účinná látka inaktivuje sulfhydrylové skupiny aminokyselín a enzýmov buniek húb, s následkom prerušenia metabolizmu lipidov, respirácie a produkcie ATP.

Účinná látka azoxystrobin patrí do chemickej skupiny B-methoxyakrylátov. Mechanizmus účinku spočíva v inhibícii transportu elektrónov pri dýchaní mitochondrií. Účinná látka preniká do pletív rastlín (translaminárny a systémový účinok). Preventívny účinok vyžaduje, aby aplikácia bola urobená pred alebo na začiatku infekcie. Azoxystrobin sa vyznačuje dlhodobým účinkom. To umožňuje, v závislosti od prírastkov listov a od infekčného tlaku, zabrániť vzniku novej infekcii po dobu 3 až 8 týždňov.

Ďalší prípravok obsahuje dve účinné látky: azoxystrobin + cyproconazole. Účinná látka cyproconazole patrí do skupiny triazolov a pôsobí na hubové choroby vo vnútri rastlín v počiatočných štádiách formovania haustórií. Zastavuje rast húb ovplyvňujúc biosyntézu sterolov v bunkových membránach. Optimálny účinok sa dosiahne aplikáciou v počiatočných štádiách rozvoja chorôb. Je autorizovaný do hrachu, faule, lupiny a sóje.

Ďalší obsahuje kombináciu dvoch účinných látok - azoxystrobin a difenoconazole. Účinná látka difenoconazole zo skupiny triazolov zastavuje vývoj húb inhibíciou biosyntézy ergosterolu v bunkových membránach - pôsobí ako demetylačný inhibítor (DMI). Pôsobí systémovo a má preventívny a kuratívny účinok. Do rastliny preniká asimilačnými časťami, odkiaľ sa šíri do ostatných pletív akropetálne a translaminárne v priebehu jednej hodiny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down