12.06.2023 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezanedbajte ošetrenie proti pásavke zemiakovej

Pásavka zemiaková je nebezpečný škodca, ktorý môže významne znížiť úrodu zemiakov.

Signalizačná správa

Autorizované sú prípravky, ktoré sa aplikujú v období maximálneho liahnutia, kedy zároveň prvé larvy dosiahli druhý až tretí vývinový stupeň.

Upozorňujeme tiež na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať. Prípravky pre včely jedovaté sú v zátvorke označené klasifikáciou Vč1. V žiadnom prípade však neošetrujte zemiaky žiadnym prípravkom v čase, keď včely lietajú a sú tam kvitnúce buriny.

Autorizované sú účinné látky: azadirachtín s ochrannou dobou iba štyri dni, ďalej chlorantraniliprole, cyantraniliprole, spinosad, acetamiprid (maximálne dvakrát za sezónu) a pyretroidné prípravky s účinnou látkou cypermethrin, deltamethrin, lambda-cyhalothrin, zeta-cypermethrin a tau-fluvalinate. Upozorňujeme, že prípravky s obsahom iba pyretroidnej účinnej látky majú výrazne zníženú účinnosť pri teplotách nad 25°C.

Účinná látka flupyradifurone je nový listový insekticíd, ktorý má systémový účinok. Pôsobí na hmyz kontaktne, ale rovnako aj pri príjme účinnej látky cicaním na ošetrených rastlinách. Hmyz po jednej až dvoch hodinách po intoxikácii zastavuje príjem potravy a insekticídny účinok je viditeľný jeden deň po aplikácii. Insekticídny účinok pretrváva štyri až šesť týždňov. Novému napadnutiu bráni až 8 týždňov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down