Nezanedbajte ošetrenie zemiakovej sadby

Na morenie zemiakovej sadby proti chorobám prenosným na hľuzách alebo pôdou sa počet povolených účinných látok nezmenil. Proti pôdnym škodcom stále nie je povolené žiadne moridlo. Účinná látka prípravku huba Pythium oligandrum stimuluje rast rastlín indukciou zvýšenej produkcie fytohormónu kyseliny indolyloctovej a zvyšovaním obsahu fosforu a cukrov. Mikrobiálny prípravok vo forme dispergovateľného prášku, určený na morenie tesne pred výsadbou formou suchého morenia sadby alebo postriekaním hľúz je spúšťačom indukovanej rezistencie proti chorobám.

Signalizačná správa

Biologickú ochranu predstavuje aj postrek hľúz zemiakov pred sadením  účinnou látkou Pseudomonassp. kmeň DSMZ 13134. Sadivo musí byť deklarované ako morené (s uvedením názvu prípravku a dávkovaním moridla). Ďalšou možnosťou je aplikovať postrekom do riadkov pri výsadbe. Prípravok pôsobí biologickou cestou proti vločkovitosti zemiakov. Mechanizmus účinku je založený na schopnosti fluorescenčných pseudomonád produkovať siderofóry, ktoré selektívne viažu trojmocné železo. Dostupnosť železa pre mikrobiálnu asimiláciu v rizosfére je veľmi obmedzená. Pseudomonas sp. v prípravku Proradix sú schopné produkovať vysoko účinný siderofór. Výsledný komplex trojmocného železa a siderofóru nie je využiteľný ako zdroj železa pre iné mikroorganizmy. Týmto spôsobom Pseudomonas sp. obmedzuje rast patogénov na koreňoch rastlín. Okrem toho, fluorescenčné pseudomonády prípravku indukujú v ošetrených rastlinách vznik odolnosti k pôdnym  patogénom.

Možnosti ochrany

Do 31. januára 2023 je do spotreby povolený preventívne pôsobiaci fungicíd určený na morenie zemiakových hľúz proti striebristosti šupky zemiakovvločkovitosti zemiakov. Prípravok obsahuje dve účinné látky: penflufen a prothioconazole. Ošetrenie sadby prípravkom vedie k vyšším úrodám hľúz, lepšej kvalite zemiakov a vyššej výťažnosti zdravšej sadby. Penflufen patrí do skupiny carboxamidov, ktoré inhibujú transport elektrónov v dýchacom reťazci citlivých patogénnych húb. Systémová účinná látka preniká do klíčiacich hľúz a je transportovaná xylémom do mladých častí rastlín, kde preventívne chráni vyvíjajúci sa trs. Prothioconazole po aplikácii rýchle preniká do vodivých pletív. Vyznačuje sa preventívnou a kuratívnou účinnosťou proti širokému spektru hubových chorôb a dlhou dobou trvania účinku. Na rozdiel od ostatných azolových fungicídov je touto účinnou látkou reťazec biosyntézy ergosterolu inhibovaný na viacerých miestach. Maximálny počet aplikácii za sezónu je jedenkrát za tri roky na rovnakom pozemku.

Systémový fungicídny prípravok určený na morenie hľúz zemiakov proti vločkovitosti na báze flutolanilu zabezpečí ochranu sadby i dcérskych hľúz. Účinná látka flutolanil patrí do skupiny benzamidov, má protektívne a kuratívne pôsobenie. Účinok je založený na inhibícii enzýmu succinát dehydrogenázy pri látkovej premene v mitochondriách, narušuje biosyntézu organických látok a energetický metabolizmus v bunke patogéna (FRAC 7). Použitie len pre sadbové zemiaky.

Moridlo vo forme stabilnej suspenzie, určené na ochranu zemiakov proti vločkovitosti zemiakov obsahuje účinné látky pencycuron a prothioconazole. Rastlinami je prípravok bez ohľadu na špecifiká jednotlivých odrôd veľmi dobre znášaný. Ošetrenie sadby prípravkom zvyšuje úrodu zemiakových hľúz a zlepšuje kvalitu zemiakov. Pencycuron je kontaktne pôsobiaca účinná látka zo skupiny derivátov močoviny, ktorá je lipofilnej povahy a viaže sa v kutikule rastlín. Nie je sekundárne rozvádzaná do rastlinných pletív. Pri použití v zemiakoch pôsobí proti vločkovitosti hľúz zemiakov. Prípravok má vedľajšiu účinnosť (čiastočná redukcia napadnutia) proti striebristosti šupky zemiakov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down