13.07.2018 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezanedbajte ošetrovanie skladov obilnín

Začína zber obilnín a s ním posledná fáza boja proti škodcom: ošetrovanie skladov. Všeobecne platí v boji proti škodcom v skladoch udržovať čistotu skladov, merať a znižovať teplotu uskladneného obilia, znižovať vlhkosť sušením a vetraním a používať insekticídy.

Signalizačná správa

Skladoví škodcovia

V uskladnenom obilí sú najvážnejšími škodcami plocháč skladový (Oryzaephilus surinamensis), múčiar obyčajný (Tenebrio molitor) a rušník skladový (Trogoderma granarium). Sú to chrobáky, ktoré prezimujú v skladoch alebo vo voľnej prírode ako imágo. Optimálne podmienky pre ich vývoj sú od 18 do 35°C a pri vlhkosti  vzduchu 90 percent. Do roka majú 2 - 3 generácie. Na zabránenie šírenia je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, najmä čistotu skladov a skladované obilniny pravidelne kontrolovať, mechanicky čistiť. Vysoké teploty nad 50°C, alebo nízke pod 0°C a vlhkosť pod 13 percent škodcov ničia. Chemická ochrana sa robí fumigáciou.

Potemník skladový (Tribolium confusum) prezimuje vo vyhrievaných skladoch ako chrobák alebo larva. Má obrovskú rozmnožovaciu schopnosť, samička denne kladie vajíčka, počas svojho života nakladie až 1000 vajíčok. Optimálna teplota pre vývoj je 29°C, pod 10°C zastavuje vývin a pod 7°C hynie. V nevykurovaných skladoch má dve generácie do roka. Rovnako je potrebné v boji proti tomuto škodcovi dodržiavať čistotu skladu, vetrať, skladované produkty fumigovať a pred naskladnením ošetriť sklady insekticídmi.

Zrniar čierny (Sitophilus granarius) potrebuje na svoj vývoj teploty 25 - 30°C, pod 5°C prestáva žrať, pod 0°C hynie. Pri relatívnej vlhkosti pod 12 percent sa nevyvíja a hynie. Má 3 - 4 generácie za rok. V ochrane proti nemu sa odporúča dodržiavať čistotu a dezinfikovať sklady insekticídmi pred naskladnením. Prehriate substráty sa odporúča čistiť pri nízkej teplote a fumigovať.

Ošetrenie skladových priestorov

Pre rok 2017 sú na postrek alebo zahmlievanie prázdnych skladov zbavených prachu a mastnoty a v silách autorizované insekticídy s účinnou látkou tau-fluvalinate v dávke 100 ml na m² alebo dvojpercentný roztok proti škodcom a nepríjemnému hmyzu v prázdnych skladoch, výrobniach a silách.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down