03.05.2019 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezvyčajná chovateľka z Priehaliny

Podpoľanie je jedným z najsvojráznejších regiónov Slovenska, veď okrem iného oplýva vzácnymi hodnotami kultúrneho, prírodného a folklórneho dedičstva. Odľahlosť územia od veľkých miest a tvrdé životné podmienky formovali ľudí a krajinu v blízkosti tohto unikátneho územia, rozprestierajúceho sa na úpätí horského masívu Poľany s nadmorskou výškou 1458 metrov nad morom.

Ako je známe, Poľana patrí medzi najväčšie vyhasnuté sopky v Európe. Nuž a krásna príroda v jej okolí, napríklad aj skalné útvary Melichová a Jánošíkova skala, Kaľamárka, ale predovšetkým čistý vzduch a čistá voda vytvárajú priaznivé podmienky pre všetko živé.

Ľudová architektúra, remeslá, archeologické náleziská, tradičné hospodárstvo, chov koní, oviec, kráv a kôz, výroba špecifických produktov z ovčieho mlieka sú pre návštevníkov tohto regiónu lahodnou pochúťkou. Očiam zasa lahodia pohľady na prírodné krásy, ktoré sa naskytnú pri výletoch do rázovitých podpolianskych obcí.

Patrí k nim i mesto Hriňová s jeho lazmi a s úzkymi políčkami. Hriňová je pomenovaná podľa jej zakladateľa, istého pán Hríňa, pričom v minulosti Hriňová administratívne patrila pod Detvu.

Lazy vytvárajú malebné scenérie

Najmalebnejšie scenérie vytvárajú lazy, ktoré vznikli v kopcovitom teréne ako jedinečné švíky úzkych políčok. Tieto laznícke usadlosti pretrvávajú doteraz a dotvárajú prekrásnu scenériu podpolianskej prírody.

Sem patrí jaj usadlosť Priehlbina s jej políčkami, kravkami, ovečkami, kozami či s koníkmi, pasúcimi sa na trávnatých stráňach, kde tu aj s gazdovskými obydliami, ktoré dotvárajú obraz lazníckeho kraja s prekrásnym výhľadom na široké okolie.

Pobudol som tu viac ráz. V samotnej Hriňovej sa turista môže ubytovať vo viacerých zariadeniach, a to isté platí aj o Priehaline, ktorá je od Poľany vzdialená asi šesť kilometrov, a kde návštevník nájde ubytovanie u Heleny ako i v apartmánoch Juraja Bažíka.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down