27.05.2019 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nič ešte nie je isté

Nič nie je isté. Práve na to na nedávnej konferencii v Liptovskom Mikuláši upozornil slovenských poľnohospodárov z horských a z podhorských oblastí Martin Pýcha, predseda českého Poľnohospodárskeho zväzu a viceprezident COPA – COGECA.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V súvislosti s návrhmi novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ na roky 2021 – 2027 sa rozhovoril o diskusii, ktorá sa v súčasnosti vedie v rámci samotnej EÚ, ale aj o postojoch Výboru pre poľnohospodárstvo Európskeho parlamentu (EP), Výboru pre životné prostredie EP a Rady ministrov poľnohospodárstva.

Poukázal na to, že niektoré návrhy sú ešte otvorené, a zrejme bude veľa závisieť od postoja nových ľudí v jednotlivých výboroch EP, ktorí vzídu z nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu.

Pre Česko si zaželal, aby malo v spomenutých výboroch konečne svojich zástupcov, a to isté poprial aj Slovensku. Naše krajiny totiž v týchto výboroch v súčasnosti nemajú svojho zástupcu, ktorý by presadzoval naše národné záujmy.

Pracovníci Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva (VÚEPP) Bratislava, ktorý patrí pod Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC), robili analýzy dosahov novej SPP EÚ na slovenské poľnohospodárstvo. Vychádzali z návrhov, ktoré pred rokom zverejnila Európska komisia (EK).

Z celkového rozpočtu EÚ vo výške 1 279 miliárd eur by sa do balíka SPP EÚ malo dostať 365 miliárd, z čoho by Slovensko malo dostať 4,4 miliardy eur.

Riaditeľ VÚEPP Bratislava, Štefan Adam, konštatoval, že ak sa 15 percent financií presunie z I. do II. piliera, zvýšia sa nároky na dofinancovanie z národného rozpočtu. Ak sa však 15 percent z peňazí presunie z II. do I. piliera, znížia sa tieto nároky. Uviedol aj iné príklady z analýz, pri ktorých ústav vychádzal z alternatív, obsiahnutých v návrhu novej SPP EÚ. Pripomenul však, že vyše 60 percent z výmery poľnohospodárskej pôdy na Slovensku sa nachádza v horských a v podhorských oblastiach, na čo sa pri tvorbe národného strategického plánu nesmie zabúdať.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down