05.09.2013 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nič podľa Branislava B. nebránilo dať reštituentom z juhu pôdu pod Tatrami

Žiadny zákon nezakazoval, aby sa reštituenti z južného Slovenska mohli stať vlastníkmi pôdy pod Tatrami. Tvrdí to bývalý námestník v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) Branislav B., ktorý je na Okresnom súde Bratislava 1 obžalovaný zo zneužívania právomocí verejného činiteľa. Na dnešnom pojednávaní po prvý raz vypovedal. Napriek tomu, že súd o jeho výpovedi bol informovaný už v júli, dozorujúca prokurátorka sa to dozvedela až dnes.

"V tom čase zákon neukladal presne, kde má oprávnená osoba nárok, lebo nárok, keď vznikol, tak mala nárok na pozemok v rámci Slovenskej republiky," povedal pred súdom Branislav B. Obžalovaný je z toho, že zabezpečil prípravu zmlúv na štyroch reštituentov, no tí podľa prokuratúry nevyužili riadny postup, teda neobrátili sa na regionálne úrady SPF. Okrem dvoch interných predpisov tým obvinený podľa obžaloby v roku 2007 porušil aj zákon o pozemkových úpravách, štatút SPF a zákon o úprave vlastníckych vzťahov k pôde. Kto spomínané zmluvy pripravil, Branislav B. na súde neprezradil, tvrdil, že ich pripravilo jemu podriadené oddelenie prevodov a prenájmu. Tomu šéfovala Helena Osuská, polícia ju pôvodne tiež obvinila. Branislav B. na otázku prokuratúry, aby vysvetlil, prečo mala jedna z reštituentiek trvalý pobyt u jeho matky, odpovedal, že o tom v čase, keď bol v SPF, nevedel a dozvedel sa to až z novín.
      Bývalý právnik na pozemkovom úrade v Poprade však tvrdil, že podľa zákona mala oprávnená osoba nárok na náhradný pozemok, pokiaľ možno v tomto istom katastrálnom území, v tej istej výmere, v tej iste bonite a ak je to možné, aj v tej istej obci. Naopak, šéf regionálneho úradu SPF v Prievidzi zase pred súdom uviedol, že bolo možné, aby sa pozemky prideľovali aj v iných okresoch a upravoval to aj interný dokument fondu.
      "V čase, keď som robila na SPF, tak som si plne vedomá, že nebol ani jeden zákon ohľadom poskytovania reštitučných nárokov porušený," vyhlásila pred súdom Osuská. Povedala, že ona predložila Branislavovi B. predmetné zmluvy na podpis, kto ich vypracoval, si nepamätala.
      Kauza Veľký Slavkov, ktorá stála miesto v SPF Branislava B. a Miroslava Jureňu z ĽS-HZDS pripravila o kreslo ministra pôdohospodárstva, prepukla po tom, ako vyšlo najavo, že viac ako milión štvorcových metrov pôdy, ktorej hodnota by sa mohla vyšplhať na 1,5 miliardy Sk (49,8 milióna eur), sa krátko po reštitúcii ocitlo v rukách firmy GVM. Tá mala údajne blízko k ĽS-HZDS a za pozemky zaplatila necelých 13 miliónov Sk (431.500 eur).
      Za zmarenú investíciu vo Veľkom Slavkove žaluje cyperská firma Ermanno Trade and Invest Limited Slovenský pozemkový fond o náhradu škody spolu 100 miliónov eur. Podľa cyperskej firmy dal SPF trom slovenským firmám - AR park, AR golf a AR city - sľub, že sa dostanú k pozemkom na výstavbu rekreačného areálu, lenže SPF ich napokon previedol na iné osoby.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down