13.07.2017 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nie je žatva ako žatva

Žatevné práce 2017 sú na Slovensku v plnom prúde, aj keď práve v týchto dňoch zber husto siatych obilnín na niektorých miestach pribrzdili inak veľmi vítané dažde. S priebehom žatevných prác sa v utorok oboznámil aj predseda vlády SR Robert Fico a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

DRAHOVCE. Urobili tak na tradičnom žatevnom výjazde, cieľom ktorého bolo tohto roku Poľnohospodárske výrobno-obchodné družstvo Drahovce, okres Piešťany.

Ako na krátkom brífingu informovala ministerka pôdohospodárstva SR G. Matečná, v tomto pestovateľskom ročníku sme na Slovensku zaznamenali mierny pokles plôch, osiatych husto siatymi obilninami. Ich výmera klesla z minuloročných zhruba 570 tisíc hektárov na súčasných asi 530-tisíc hektárov.

Čo je však horšie, po vlaňajšom superúrodnom roku dôjde tohto roku celkom isto k výpadku množstva namláteného obilia.

Ako zdôraznil Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, poľnohospodári zatiaľ operujú číslom - odhadom Štatistického úradu Slovenskej republiky, ktorý hovorí o zhruba 20-percentnom poklese úrod.

„V úrodách však budú medzi jednotlivými regiónmi Slovenska značné rozdiely,“ podčiarkol M. Semančík.

Narážal tak na skutočnosť, že enormný nedostatok zrážok v období, kedy sú rastliny na ich absenciu najviac citlivé, postihol predovšetkým Záhorie a Podunajskú nížinu.

Pre zaujímavosť, aj družstevníci v Drahovciach, respektíve nimi pestované plodiny, sa museli v doterajšom priebehu vegetácie uspokojiť len so zhruba tretinovým prídelom atmosférických zrážok v porovnaní s obvyklým zrážkovým priemerom.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down