13.03.2023 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Niektoré poplatky v oblasti veterinárnej správy by sa mohli zrušiť

        Bratislava 13. marca (TASR) – Poplatky vo veterinárnej správe, ako napríklad 50 eur za registráciu prevádzkarní potravinárskych podnikov pre potraviny živočíšneho pôvodu alebo potraviny rastlinného pôvodu, by sa mohli zrušiť.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o správnych poplatkoch, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložila poslankyňa Jarmila Halgašová (SaS). Zrušiť by sa mohol aj poplatok vo výške 100 eur za vydanie rozhodnutia o schválení prevádzkarne pre potraviny živočíšneho pôvodu bez časového obmedzenia či za rozhodnutie o podmienečnom schválení prevádzkarne pre potraviny živočíšneho pôvodu. Halgašová navrhuje zo zákona vypustiť aj poplatok vo výške 100 eur za vydanie rozhodnutia o predĺžení podmienečného schválenia prevádzkarne pre potraviny živočíšneho pôvodu. Anulovať by sa mohla aj platba 15 eur za certifikát o spôsobilosti na prvotné vyšetrenie voľne žijúcej zveri na mieste a na jej vyšetrenie po usmrtení.
        "V súčasnej dobe energetickej krízy a pretrvávajúcich dopadov pandémie COVID-19 a vojnového konfliktu na Ukrajine na podnikateľské prostredie je nevyhnutné, aby štát podnikateľom pomáhal, a nie vyberal od nich nové správne poplatky za rôzne potvrdenia a iné úkony," argumentuje Halgašová v dôvodovej správe. Odstrániť zo zákona by sa mohla aj 25-eurová platba za vydanie rozhodnutia o povolení výnimky z frekvencie bakteriologického odberu malým bitúnkom a prevádzkarňam vyrábajúcim mleté mäso a mäsové prípravky v malých množstvách či poplatok 50 eur za vydanie rozhodnutia o povolení výnimky z povinnosti označovať vajcia.
        Nulifikovať navrhuje Halgašová poplatok 80 eur za posúdenie vypracovania príručky osvedčených postupov a 50 eur za vydanie povolenia na usmrcovanie zvierat rituálnym spôsobom.
        Predložený návrh má negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Ministerstvo financií (MF) SR žiada navrhovateľku, aby v predloženom návrhu uviedla predpokladané finančné dôsledky na rozpočet verejnej správy nielen na bežný rok, ale aj na tri nasledujúce rozpočtové roky. "Spolu s tým musia byť uvedené aj návrhy na úhradu znížených príjmov," uviedlo MF vo svojom stanovisku.
        Účinnosť navrhuje poslankyňa od 1. júla 2023.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down