07.09.2015 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nízke nákupné ceny mlieka pretrvajú aj v auguste, alebo ešte klesnú

Nákupná cena surového mlieka v SR v júli 2015 dosiahla úroveň 26,43 eura za 100 kilogramov. "Očakávame, že v auguste 2015 nákupná cena bude na porovnateľnej úrovni, alebo príde k jej ďalšiemu zníženiu," uviedol dnes v Bratislave na verejnom zhromaždení s názvom "Politika EÚ likviduje mliečnych farmárov", organizovanom Slovenským zväzom prvovýrobcov mlieka (SZPM) a Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou (SPPK) predseda SZPM Alexander Pastorek. Na protestnom zhromaždení sa zúčastnilo niekoľko stoviek chovateľov dojníc z celého Slovenska.

BRATISLAVA. Riešenie "mliečneho problému" treba podľa Pastoreka hľadať na európskej, ale aj na národnej úrovni. "Na európskej úrovni sa dá nájsť riešenie v takej forme, aby sme mali rovnaké postavenie v rámci EÚ. Na národnej úrovni treba hľadať také riešenia, aby podpory, ktoré poskytujú (prvovýrobcom mlieka) ostatné členské štáty zo svojich národných rozpočtov, dostali aj slovenskí farmári," podčiarkol.
"Európska komisia (EK) sa v Bruseli uzavrela do svojej ulity a nevníma, alebo nechce vnímať naše reálne problémy. My však stojíme na pokraji krachu a ide nám doslova o holú existenciu," zdôraznil predseda SPPK Milan Semančík.
Nákupné ceny mlieka v SR sa podľa jeho slov medziročne prepadli o takmer 0,10 eura na kilogram mlieka. "Súčasná úroveň nákupných cien je hlboko pod úrovňou výrobných nákladov. Prvovýrobcovia mlieka majú z jeho výroby straty, ktoré sa už počítajú na desiatky miliónov eur," upozornil šéf SPPK.
Spracovanie surového mlieka na Slovensku bolo počas uplynulých dvoch dekád podľa prezidenta Slovenského mliekarenského zväzu (SMZ) Stanislava Voskára doslova zdecimované. "Otvorenie slovenskej ekonomiky následne spôsobilo, že slovenskí spracovatelia mlieka stratili viac než polovicu domáceho trhu," poznamenal. Dnes je podľa Voskára spotreba mlieka a mliečnych výrobkov v SR na úrovni domácej výroby, teda v objeme približne 850 miliónov litrov. "Problémom však je, že viac ako polovica z tohto množstva nie je slovenské mlieko. Sú to výrobky, ktoré sa na Slovensko dovezú," dodal šéf SMZ.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down