18.01.2022 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nomináciami SPF sa NRSR bude zaoberať po prijatí nominácií od vlády

Nominácie do Rady Slovenského pozemkového fondu (SPF) budú na schôdzu Národnej rady (NR) SR predložené až po prijatí nominácií od vlády SR.

BRATISLAVA. Uviedol to pre TASR predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta v reakcii na brífing Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
      "Výbor NR SR pre pre pôdohospodárstvo a životné prostredie prijal nominácie všetkých politických strán zastúpených v NR SR v novembri 2021 a tie budú predložené predsedovi NR SR na zaradenie do programu schôdze NR SR až po obdržaní nominácií z vlády SR," spresnil.
      V prípade, ak by sa NR SR zaberala len voľbou 5 členov Rady SPF na návrh výboru, rada by podľa Karahutu nebola vzhľadom na dikciu zákona číslo 330 z roku 1991 funkčná bez nominácií vlády SR. Dodal, že rada vykonáva svoju činnosť, ak NR SR zvolí všetkých členov navrhnutých vládou a nadpolovičnú väčšinu členov navrhnutých výborom.
      ZMOS vyzýva vládu a parlament na urýchlené vymenovanie chýbajúcich členov Rady SPF. Uviedli to na brífingu Branislav Tréger, predseda ZMOS, a Štefan Gregor, podpredseda ZMOS. Rada SPF podľa nich nie je schopná schvaľovať kúpno-predajné a nájomné zmluvy, čo spôsobuje samosprávam problémy pri čerpaní fondov.
      Gregor spresnil, že Rada SPF má mať podľa zákona 13 členov. "V tejto chvíli sú obsadené len tri funkcie členov, pretože ku koncu októbra 2021 sa skončilo funkčné obdobie šiestim členom, jedna funkcia člena nebola dlhodobo obsadená a k 6. decembru sa skončilo funkčné obdobie ďalším trom členom," podčiarkol.
      Gregor pripomenul, že funkčné obdobie člena Rady SPF sú tri roky. Všetkých členov vymenúva NR SR, z toho 8 na návrh vlády SR, z toho jedného člena za ZMOS a jedného za Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru. "Ostatných 5 členov rady vymenúva NR SR na návrh Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie podľa aktuálneho zastúpenia politických strán v NR SR," zdôraznil.
      Rada SPF podľa neho v tejto chvíli nie je funkčná.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down