16.09.2014 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nórsky producent lososov kúpil firmu v Čile a zvýši vývoz do Ruska

Nórska spoločnosť Marine Harvest, najväčší producent lososov na svete, kúpila v týchto dňoch zbankrotovanú čílsku spoločnosť Acuinova Chile.

MOSKVA. To nórskej firme umožní zvýšiť vývoz na ruský trh, ktorý sa jej do veľkej miery uzavrel potom, ako Moskva zaviedla embargo na dovoz potravín zo západných krajín. Informovala o tom agentúra RIA Novosti. 

Moskva začiatkom augusta oznámila embargo na dovoz viacerých potravín z Európskej únie a USA, ale aj z Kanady, Austrálie a Nórska. Bola to odpoveď na sankcie, ktoré na Rusko uvalili spomínané štáty za jeho podiel na ukrajinskej kríze. Okrem zeleniny a ovocia pod sankcie spadajú aj mäso, mlieko a mliečne výrobky, ďalej ryby a morské produkty.

Prostredníctvom spoločnosti Acuinova Chile bude môcť Marine Harvest zvýšiť vývoz do Ruska. Čiastočne dodáva svoje produkty na tento trh aj prostredníctvom závodov na Faerských ostrovoch. Ani Čile, ani Faerské ostrovy totiž pod odvetné ruské sankcie nespadajú. Pred zavedením sankcií bola Ruská federácia v tomto roku druhým najväčším dovozcom nórskych rybích produktov a najväčším dovozcom lososov a pstruhov.

Kontrakt v hodnote 120 miliónov USD (92,67 milióna eur) okrem toho zvýši produkčnú kapacitu Marine Harvest, ktorá už dnes produkuje najviac lososieho mäsa na svete. Produkčná kapacita by sa mala v budúcom roku zvýšiť zhruba o 15.000 ton, teda približne o 23 %.

(tasr)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down