10.02.2015 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová genetika slnečnice Syngenta = nové hybridy pre obchodnú sezónu 2015

Slnečnica, ktorá je vždy o krok vpred!

Zimné konferencie o osivách prebehli v mesiaci november kde bola prezentovaná aj ponuka osiva hybridov slnečnice. Je čas, keď stojíme pred otázkou, aké hybridy zasiať do naplánovaných osevných postupov. Jednou z jarných plodín, ktorá má svoje miesto v osevnom postupe je aj slnečnica ročná.

Plochy slnečnice boli nižšie v roku 2014 ako v roku 2013 keď štatistický úrad zaznamenal vysiate plochy so slnečnicou na úrovni 77 tis. hektárov. Nákupná cena komodity slnečnica nie je veľmi priaznivá a niektorí pestovatelia zvažujú či ju zasiať. Firma ADM predstavila na našich zimných konferenciách program pestovania slnečnice s vyšším podielom kyseliny olejovej. Práve tento predstavený program môže stabilizovať plochy slnečnice a zvýšiť pestovanie tzv. HO slnečnice, ktorá dosahovala pestovanú výmeru 15 tisíc hektárov.

Pevne verím, že si slnečnica ako plodina zachová svoje pevné miesto aj naďalej v osevných postupoch.  Firma Syngenta ako celosvetový líder v ponuke a predaji osiva slnečnice s vysokou kvalitou a ekonomickým prínosom, prináša v tomto roku na trh celý rad noviniek v segmente slnečnice. V obchodnej sezóne 2015 ponúka svoje osvedčené hybridy pre konvenčnú technológiu pestovania a tak isto aj pre technológiu Clearfield® v oboch segmentoch ako v segmente linoleikových slnečníc tak i slnečníc s vyšším obsahom kyseliny olejovej.

Technológia Clearfield® si už získala svojich priaznivcov, ktorí pestovanie slnečnice si bez tejto technológie nevedia ani predstaviť. Veď technológia herbicídne tolerantných slnečníc zaberá viac ako 85% a z toho Clearfield® technológia (CL) reprezentuje viac ako 80% plochy HT pestovanej slnečnice. Do tohto segmentu prichádza nová generácia hybridov s novou Clearfield® technológiou pod označením  CL plus.  Táto technológia sa pri hybridoch slnečnice vyznačuje plusmi pre pestovanie.

V čom sú výhody oproti klasickej technológii CL?

 • zabezpečuje vyššiu toleranciu k IMI (imazamox)
 • zlepšuje herbicídnu ochranu
 • znižuje riziko tzv. zožltnutia
 • zvyšuje úrodový potenciál

SY Neostar, hybrid odvodený od NK Neoma, ktorý patrí k najpredávanejším na trhu a aj v rámci portfólia Syngenta.

SY Neostar sa vyznačuje :

 • Vysokými a stabilnými úrodami nažiek
 • Stabilitou v prostredí
 • Vynikajúcou toleranciou proti chorobám Tak ako hybrid NK Neoma  preukazuje tieto vlastnosti  na prevádzkových plochách jednotlivých podnikoch, zatiaľ SY Neostar ich potvrdzuje v pokusoch kde sa umiestňuje na popredných miestach a dosahuje úrodu nad priemerom pokusov v porovnaní s konkurenčnými materiálmi čoho dôkazom je i uvedený graf. 

  Ďalším hybridom v linoleikovom segmente v klasickej Celarfield®  technológii je novinka SY Estiva, s úplne novou genetickou výbavou.

   

  SY Estiva je charakterizovaná nasledujúcimi vlastnosťami:

   

 • Prekonáva kontrolné hybridy o 5% až 18%
 • Obsah oleja 49%
 • Vysoká tolerancia k suchuJej výkon je neustále preverovaný v poloprevádzkových pokusoch na Slovensku. Výsledky sú vedené v grafe. 

   

  Treťou novinkou, hybrid ktorý patrí do segmentu slnečníc s vyšším obsahom kyseliny olejovej a je určený pre Clearfield®  technológiu  je hybrid Talento.

   

  Talento sa vyznačuje celým radom výborných agronomických charakteristík ako sú:

   

 • Prekonáva kontrolné hybridy o 10% až 17%
 • Obsah oleja 48%
 • Nadštandardná odolnosť k chorobám v HO segmente
  I tento produkt bol skúšaný v podmienkach Slovenska už niekoľko rokov v širokej škále pokusov.Firma Syngenta ponúka komplexné riešenia a nie je to inak ani pri slnečnici. Osivami to začína a pokračuje ochranou slnečnice proti chorobám so svojim riešením a to prípravkom Amistar Xtra a už zavedeným  prípravkom Listego, ktorý rieši buriny v postemergentnej aplikácii a je pre Clearfield® technológiu pestovania slnečnice. Ide o selektívny herbicíd s účinnou látkou imazamox 40 g/l.

Listego musí byť aplikovaný len na  IMI tolerantné hybridy (technológia Clearfield®). Nie je možné použiť hybridy v klasickej technológii.

Dávkovanie: 1-1,2 l/ha, s možnosťou delenej aplikácie 0,6+0,6 l/ha

Aplikácia (slnečnica): Postemergentná aplikácia 2-6 listy slnečnice. Teplota: od +10°C  do +25°C.

Aplikácia (buriny): Aplikácia na dvojklíčnolistové buriny a jednoročné trávy. Dvojklíčnolistové buriny: 2-4 pravé listy. Trávy: 1-2 listy

 

Ing. Ivan Varečka

Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down