06.12.2019 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová karanténna bzdocha sa vyskytuje aj u nás

Bzdocha pôvodom z východnej Ázie - Halyomorpha halys, sa vyskytuje už aj na území Slovenska. Aktuálne je rozšírená takmer v celej Európe, pričom prvýkrát bola objavená v Lichtenštajnsku roku 2004.

Signalizačná správa

 

Škodca je polyfág, ktorý napáda viac ako 100 druhov rastlín, predovšetkým ovocné a okrasné dreviny. Výskyty boli zaznamenané aj na poľných plodinách. Môžeme ju spozorovať, napr. na marhuli obyčajnej, čerešni vtáčej, jabloni, broskyni obyčajnej, hruške domácej, maline, viniči hroznorodom, špargli, sóji fazuľovej, fazuli obyčajnej či kukurici siatej.

Opis príznakov z napadnutia

Bzdocha s bodavo-cicavými ústnymi orgánmi sa živí cicaním rastlinných štiav. Telo je na povrchu hnedo mramorované a husto bodkované. Dospelí jedinci dorastajú do dĺžky 12 – 17 milimetrov a šírky 7 – 10 milimetrov. Bzdocha má dlhé tykadlá, ktoré sú zložené z piatich článkov. Posledné dva články tykadiel majú biele pásy, čo slúži ako odlišovací znak od ostatných druhov bzdôch. Samička kladie vajíčka počas letného obdobia. Počet vajíčok je v rozpätí od 50 až do 400 kusov. Vajíčka sú kladené po skupinkách 20 – 30 kusov na spodnú stranu listu. Larva prechádza počas svojho života piatimi larválnymi štádiami. Pre škodcu je typická jedna generácia v priebehu roka.

V pôvodnej oblasti výskytu má škodca až päť, resp. šesť generácií za rok. Na listoch napadnutých hostiteľov sa kvôli poškodeniu vytvárajú nekrotické škvrny s priemerom tri milimetre. Na napadnutých plodoch sa tiež vytvárajú škvrny, ryhy a hnedé sfarbenie. V prípade silného výskytu škodcu dochádza k deformácii plodov, ktoré sa stávajú nepredajnými, čím dochádza k ekonomických stratám.

Okrem toho, že je škodca výborným letcom, môže sa na veľké vzdialenosti šíriť prostredníctvom obchodovania s hostiteľmi a taktiež obalovým materiálom, transportom na vozidlách alebo inou ľudskou činnosťou.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down