08.02.2019 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové haly pre rozmnožovací chov moriek

Deň otvorených dverí spoločností BRANKO, a.s. a AGE, s.r.o. v Horných Salibách prilákal množstvo chovateľov a záujemcov o novú technológiu v chovoch. Návštevníci mali možnosť prezrieť si novovybudované haly a technológie, ktoré začne spoločnosť už o niekoľko týždňov využívať pri príchode nového turnusu moriek a zároveň získať množstvo informácií od zástupcov českej firmy AGE, ktorá stavbu realizovala.

V úvode podujatia privítal návštevníkov Marek Horváth, MBA, manažér produkcie spoločnosti BRANKO SLOVAKIA, a. s. Ten vo svojom príhovore uviedol, že spoločnosť oslavuje v roku 2019 už 50. výročie svojho založenia. Spoločnosť Branko, a. s. sa v minulosti zaoberala i chovom králikov a inej hydiny, avšak primárne sa vždy jednalo o ich nosnú výrobu, ktorou je chov moriek. „Posledných 20 rokov sa však primárne zaoberáme chovom moriek BIG 6, s ktorými dosahujeme veľmi dobré výsledky. Disponujeme i liahňou, ktorá však momentálne nie je plnej kapacity. Plánujeme však jej rozšírenie,“ prezradil plány do budúcnosti M. Horváth a pokračoval: „Spoločnosť AGE sme si vybrali z dôvodu, že ako jedni z mála dokázali postaviť haly presne podľa našich predstáv. Spolupráca pri výstavbe hál v Horných Salibách nebola našou prvou a musím povedať, že táto spolupráca sa každým jedným projektom zlepšuje. Prvou halou, ktorú pre nás spoločnosť AGE postavila bola hala v obi Podhorany a do budúcnosti plánujeme rozširovať kapacitu svojich chovov a pokračovať v spolupráci s touto spoločnosťou,“ uviedol M. Horváth.

V Horných Salibách si dala spoločnosť Branko postaviť haly tak, aby boli vybavené modernými technológiami. Návštevníci si mohli prezrieť dve kompletne nové stavby s automatickými hniezdami na odchov moriakov, ktoré sú spojené s koridorom. Podľa slov M. Horvátha tieto hniezda zabezpečujú pre zvieratá lepšie prúdenie vzduchu v lete i v zime a zároveň pre nich poskytujú oveľa viac priestoru. Ak sa dosiahne lepšia výmena vzduchu v chove moriek v týchto halách, samotné zvieratá sú potom menej náchylné na choroby. Dôvodom investície do hál na chov moriakov je i zlepšenie prostredia, ktoré napomáha ku skvalitneniu ich semena a zároveň k zvýšeniu fertility. Na jedno automatické hniezdo na tejto farme pripadá približne päť jedincov. Stavbu realizovala spoločnosť AGE, s.r.o. , ktorá je českým výrobcom montovaných hál a stavieb pre odchov hydiny a ošípaných. Plánom do budúcnosti je tiež realizácia stavieb podľa projektu tak, aby nákladné autá využívané na prevoz hydiny neprišli do kontaktu so samotnou farmou. Tým sa zamedzí riziku šírenia chorôb medzi jednotlivými chovmi. Nové haly spoločnosti Branko doplnili štyri staršie haly a do budúcnosti spoločnosť plánuje investovať do výstavby ďalších nových hál, aby ich bolo dokopy v Horných Salibách osem. Morky potrebujú byť umiestnené v chove s pokojným a kľudným prostredím a v BRANKU veria, že budú vďaka novým technológiám dosahovať ešte lepšie výsledky, ako v minulosti.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down