26.02.2024 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové hybridy kukurice pre rok 2024

„Prémiové hybridy s označením FieldShield zastrešujúce unikátne, geneticky podmienené vlastnosti hybridov kukurice značky DEKALB® - otestované na odolnosť proti suchu a nedostatku vody v čase rozhodujúcich rastových fáz tvorby úrodotvorých prvkov a taktiež na odolnosť proti chorobám, napr. fuzariózam. Hlavným kritériom je vysoký úrodový potenciál spojený s toleranciou proti teplu, suchu a chorobám kukurice.“

Uviedol Ing. Ondrej Pinček, PhD. zo spoločnosti Bayer Crop Science Slovensko na odbornej konferencii, ktorá sa uskutočnila v polovici januára v Nitre.

Zrnový segment doplnilo sedem perspektívnych noviniek. Prvá z nich, DKC4031 (FAO 290-310), je nástupcom pestovateľsky úspešného hybridu DKC3972. Veľmi dobre toleruje vyššie aj nižšie hodnoty výsevku, vďaka flexytypu klasu, ktorý sa rastom prispôsobuje podmienkam prostredia. Dobre toleruje chlad počas vzchádzania. Prednosťou je výrazný dry-down efekt, t. j. rýchle uvoľňovanie vody zo zrna počas fyziologického dozrievania. Veľmi dobré úrody zrna poskytuje aj v zhoršených podmienkach prostredia. DKC4125 (FAO 310-320) veľmi dobre toleruje vyššie ako aj nižšie hodnoty výsevku (75 až 83-tisíc zŕn na hektár), vytvára flexytyp šúľku, opäť s veľmi dobrým uvoľňovaním vody v závere vegetácie. Ako uviedol O. Pinček je z prémiovej kategórie FieldShield, t. j. zo skupiny prémiových osív značky DEKALB®. Novinka DKC4433 (FAO 350-360) je menej intenzívny hybrid s odporúčaným výsevkom 65 až 75 tisíc zŕn na hektár. Darí sa mu v lokalitách s menej vhodnými podmienkami pre pestovanie kukurice, kde sa dokáže presadiť a poskytnúť primerané vysoké úrody zrna. Dobre toleruje teplo a sucho. Prednosťou je výborný zdravotný stav. DKC4728 (FAO 360-370) s odporúčaným výsevkom od 80- do 85 tisíc zŕn na hektár, vytvára silný koreňový systém, pevné stonky, je celkovo veľmi stabilný, vďaka čomu je vhodný do rôznorodých pestovateľských  lokalít a oblastí vrátane suchých. DKC4726 (FAO 370-380) s odporúčaným výsevkom 70 až 75-tisíc zŕn na hektár, sa vyznačuje veľmi dobrou odolnosťou voči stresovým faktorom spôsobených negatívnym vplyvom počasia, akými sú sucho a dlhotrvajúce sálavé teplo. Je z prémiovej skupiny FieldShield hybridov kukurice. 

Waxy segment kukurice doplnil DKC5182 WX (FAO 450), určený do podmienok juhozápadného Slovenska i závlahových systémov. Jeho prednosťou je prispôsobivosť k podmienkam prostredia a poskytovanie dobrých úrod aj v zhoršených podmienkach prostredia vplyvom tepla a sucha.

Novinka v programe SiloExtra

Prémiový segment silážnych hybridov kukurice s názvom SiloExtra je zameraný na vysoký výkon novej generácie silážnych hybridov v rámci troch kritických parametrov, ktorými sú stráviteľnosť bunkovej steny, obsah škrobu a celková úroda sušiny.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down