22.08.2019 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové hybridy kukurice zaujali

„Základom Artesian® genetiky je robustný koreňový systém so schopnosťou čerpať vodu z hlbších vrstiev pôdy, vďaka čomu rastliny efektívnejšie využívajú dostupnú vodu pre tvorbu úrody. Ďalej je to synchronizácia kvitnutia samčích a samičích súkvetí, schopnosť doopeľovania špičiek šúľka a napĺňanie zrna najmä v podmienkach sucha. V priaznivých podmienkach je úroda hybridov kukurice technológie Artesian® porovnateľná s výkonnými hybridmi od konkurencie.“

Uviedli na Dni poľa OptiTech 2019 počas prehliadky pokusov s hybridmi kukurice Ing. Elena Široká Benkovská a Ing. Matej Šoka zo spoločnosti Syngenta.

Ako prvé predstavili SY Giants (FAO 700) a SY Gladius (FAO 800), ktoré sú zatiaľ v skúšaní v rôznych podmienkach Slovenska. SY Helium (FAO 600) s určením na zrno a siláž, je vzhľadom na suchovzdornosť vychádzajúcu z podstaty technológie Artesian® pestovaný najmä v štátoch na juhu Európy. Novinka SY Senco (FAO 480) s prioritným využitím na zrno, v portfóliu nahradí NK Helico. Zrnový segment obohatil SY Carioca (FAO 460) - vytvára nižšie rastliny s veľkými mohutnými kompletne ozrnenými šúľkami.

Z potfólia najpredávanejší

SY Triade (FAO 430) z genetiky PowerCell®, je z portfólia spoločnosti najpredávanejším silážnym hybridom na juhozápade Slovenska. Vytvára vysoké rastliny, nápadne dlhé šúľky s vysokým obsahom škrobu. „Má jeden z najrýchlejších štartov na začiatku vegetácie, stabilné úrody poskytuje aj v suchých rokoch. Okrem využitia na siláž sa môže pestovať aj na zrno,“ dodala zástupkyňa spoločnosti. Výsledky z pokusov z posledných troch rokov  na Slovensku potvrdili jeho úrodovú stabilitu a nadpriemernú úrodnosť. Podľa E. Benkovskej jednoznačne najlepšie výsledky dosiahol v hodnotení stráviteľnosti vlákniny, rovnako aj v energetickom produkčnom mliekovom potenciáli.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down