22.11.2017 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové hybridy? Vyššie úrody? Sem s nimi!

Výsledky pokusov s našimi hybridmi kukurice jednoznačne potvrdili, že patria medzi špičku na trhu. Medzi nich v nasledujúcej sezóne pribudnú vďaka našej šľachtiteľskej práci ďalší šampióni vo svojej skupine.

Aj keď sejba nových porastov je ešte ďaleko, na predstavenie portfólia pre novú pestovateľskú sezónu je najvyšší čas, pretože už nastáva čas rozhodnutí. Na uplynulých poľných dňoch ste mohli vidieť všetky naše hybridy, čo je najlepší spôsob, ako si vybrať tie najvhodnejšie pre podmienky vášho podniku. Opäť môžete vyskúšať novinky, ktoré posúvajú úrodový a kvalitatívny potenciál našich hybridov o kus vyššie. Kompletné portfólio kukurice sa skladá zo sedemnástich hybridov. Z toho  sú tri novinky a štrnásť osvedčených a praxou vyskúšaných hybridov. A ktoré to sú?

 

NOVINKY 2018

SY Gordius (FAO 290, siláž)

SY Gordius je po dvoch rokoch ďalší hybrid s Powercell technológiou.  Je o trochu neskorší než veľmi obľúbená SY Campona. Ako napovedá označenie Powercell, SY Gordius má zvýšenú stráviteľnosť vlákniny, preto ho odporúčame na silážne účely pre vysokoprodukčné dojnice a pre výrobu veľmi kvalitnej siláže pre bioplynové stanice. Výkonnostne je na úrovni SY Campona, ktorá v rokoch 2015-2016 zvíťazila nielen v úrode hmoty z hektára na českom ÚKZÚZ, ale bola tiež jednoznačným lídrom v hodnotení stráviteľnosti vlákniny. Od hybridu SY Gordius teda môžete očakávať to isté. SY Gordius navyše v roku 2017 získal registráciu na slovenskom ÚKSÚP-e (FAO 290),  v extrémne suchom roku 2015 tu dosiahol úrodu 109 % v porovnaní s kontrolnými hybridmi a v intenzívnom roku 2016 úrodu 106 %. Preukázal teda veľmi dobrú stabilitu aj v suchých a teplejších podmienkach.

 

SY Triade (FAO 430 siláž, zrno)

SY Triade je dlho očakávaný hybrid s Powercell technológiou do teplejších oblastí. Je veľmi rozšírený vo Francúzsku, Španielsku, teplejšej časti Nemecka a teraz sa dostáva aj k nám. Na základe výsledkov z našich testovacích pokusov ho môžeme charakterizovať ako hybrid s nadpriemernými úrodami hmoty a zároveň  s nadpriemernými úrodami pri zbere na zrno. Vyznačuje sa veľmi vysokým vzrastom, hustým olistením a veľmi rýchlym počiatočným rastom. Tento hybrid môžete pestovať aj na zrno. V testovaní na produkciu siláže pre mlieko aj bioplyn prevyšoval aj najpestovanejšie silážne hybridy na slovenskom trhu.

 

SY Helium (FAO 600, siláž/CCM)

Hybrid SY Helium je náš prvý silážny materiál na Slovensku so suchovzdornou genetikou Artesian, ktorú naši pestovatelia poznajú zo zrnového segmentu. SY Helium sa pestuje v celej južnej Európe na kombinované účely - zrno aj siláž. Vďaka mohutnému vzrastu, veľmi vysokému obsahu škrobu a tiež svojej suchovzdornosti je výbornou voľbou pre teplejšie regióny Slovenska v kukuričnej výrobnej oblasti. SY Helium je priamou náhradou za hybrid SY Miami, ktorý v roku 2018 v našej ponuke už nebude.

 

Naši ťahúni Artesian, ktorých poznáte

 

Ponuka zrnových  hybridov so suchovzdornou technológiou Artesian zostáva v nasledujúcom roku rovnaká. Pokrýva potreby pestovateľov zo všetkých regiónov, kde sa pestovanie kukurice sústreďuje hlavne na zber na zrno. Z  našej ponuky si môžete vybrať z troch Artesian hybridov.

 

SY Fenomen (FAO 270, zrno) získal v roku 2016 novú registráciu na zrno v ČR. Tu SY Fenomen zvíťazil v úrode zrna vo svojej skupine a súčasne dosiahol najnižšiu zberovú vlhkosť (dokonca nižšiu ako hybridy s FAO 230), čo z neho robí (vďaka nízkym nákladom na sušenie) ekonomicky absolútne špičkový hybrid.

 

SY Photon (FAO 300, zrno) je najpredávanejší Artesian hybrid v Čechách. Predávame ho aj v južných štátoch ako Maďarsko či Rumunsko. Svoju nadpriemernú suchovzdornosť a výkonnosť potvrdzuje aj na Slovensku a teší sa stále väčšej popularite aj vďaka veľmi dobrej zberovej vlhkosti podobne ako SY Fenomen.

 

SY Zephir (FAO 360, zrno) bol tohtoročnou novinkou a hneď v prvom roku predaja sa stal našim ťahúňom v zrnovom segmente, kde sa zaradil hneď za naše dlhodobo najobľúbenejšie NK Thermo. Aj do budúcna bude našim kľúčovým hybridom.  Rovnako ako SY Photon, je veľmi cenený v južných štátoch Európy pre svoju suchovzdornosť a úrodovú stabilitu.

 

 

Ďalšie špičkové hybridy, ktoré stoja za pripomenutie

 

SY Werena (FAO 200, siláž/zrno) je víťazom českých štátnych registračných skúšok vo svojej skorostnej skupine (2015/2016) s úrodou hmoty 108 % a obsahom škrobu 110 %. V Poľsku je registrovaný aj na zrno.

 

SY Welas (FAO 230, siláž/CCM) je taktiež víťazom českých štátnych registračných skúšok vo svojej skorostnej skupine (2015/2016) a podľa týchto výsledkov najvýkonnejší silážny materiál na trhu.

 

SY Kardona (FAO 250, siláž) sa pýši výkonnosťou na úrovni SY Welas a Powercell genetikou s vysokou stráviteľnosťou vlákniny. SY Kardona je najpredávanejší hybrid Syngenty v Čechách.

 

SY Campona (FAO 280, siláž) je ďalší Powercell hybrid, ktorý zvíťazil vo svojej skupine na českom ÚKZÚZ v úrode silážnej hmoty. Súčasne je podľa stráviteľnosti vlákniny aj celej rastliny hybrid s najlepšou kvalitou silážnej hmoty na trhu (rovnaké parametre má aj nový SY Gordius).

 

SY Dartona (FAO 350, zrno/siláž) bol najúspešnejším zrnovým hybridom štátnych odrodových skúšok na Slovensku v roku 2014 s úrodou 13,5 t/ha. So špičkovým úrodovým potenciálom je vhodný na stredné a lepšie lokality. Poskytuje vysokoenergetickú siláž pre kravy aj bioplyn.

 

NK Thermo (FAO 370, zrno) netreba extra predstavovať. Charakterizuje ho neskutočná úrodová stabilita preverená v mnohých sezónach.  Je našim najpredávanejším materiálom na Slovensku.

 

SY Octavius (FAO 380, zrno), SY Kreon (FAO 420, zrno/siláž) sú zrnové stálice so stabilnými výkonmi v kukuričnej výrobnej oblasti.

 

NK Dolar (FAO 420, siláž/zrno) je rokmi preverený materiál s priaznivým pomerom cena vs. výkon, vhodný i pre extenzívne a suchšie stanovište. Charakterizuje ho vysoká energetická hodnota siláže.

 

NK Helico (FAO 550, siláž) prináša „veľa muziky za málo peňazí“, pretože je špičkovým silážnym materiálom na mlieko aj bioplyn s veľmi priaznivou cenou.

Z celkového prehľadu je zrejmé, že sme znova pripravili komplexnú ponuku veľmi kvalitných hybridov, z ktorej si každý pestovateľ vyberie. Naši obchodní zástupcovia radi poradia a pomôžu každému z vás.

 

Ing. Vojtěch Kocurek, Syngenta Czech and Slovakia

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down