17.01.2020 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové lisy z Horného Rakúska

I po novom roku sme pokračovali s predstavovaním noviniek firiem zúčastnených na veľtrhu Agritechnica 2019. Tento týždeň budeme pokračovať v reportážach o firmách, venujúcich sa spracovaniu krmovín a predstavíme si novinky od spoločnosti GÖWEIL, rakúskeho výrobcu techniky na ich lisovanie a balenie.

Program svojich baličiek a lisov si firma vyvíja vo svojom sídle v Kirchschlage, v hornom Rakúsku. Firma GÖWEIL bola založená v roku 1988 vyučeným strojným zámočníkom Herbertom Göweilom. Počiatky výroby neboli práve najľahšie, avšak trom pracovníkom v garáži sa už v prvom roku podarilo na základe dopytu vyvinúť prvú baličku firmy GÖWEIL. Míľnikom pri prvej baličke bola realizácia rotujúceho ovíjacieho ramena s nevídanou konštrukciou. Už pri predstavení stroja na prvom veľtrhu dostala firma niekoľko objednávok a tak sa mohla pustiť do hromadnej výroby. Momentálne firma zamestnáva viac ako dve stovky pracovníkov vo fabrike v Kirchschlage.

„Lis s označením G-1 F 125 a lis LT - Master na silážnu kukuricu sú produktmi, ktoré sú momentálne ťahúňmi portfólia našej  spoločnosti. Kombinované stroje G 5040 na lisovanie a balenie sú v portfóliu firmy už od roku 1997, kedy ich firma po prvý krát predstavila na veľtrhu Agritechnica a zároveň s ňou získala i striebornú medailu za inováciu,“ uviedol Josef Toth, zástupca spoločnosti. V portfóliu firmy nájdu zákazníci okrem lisov aj stacionárne či ťahané baličky na valcové, ale i na hranaté balíky. Z týchto baličiek sú ponúkané série 30 a 40 (Industrie), ktoré sú vhodné pre využitie v komunálnej sfére – napríklad na balenie odpadu.

Jednou z noviniek predstavených na veľtrhu Agritechnica 2019 je úplne nový kombinovaný lisovací a baliaci stroj s označením G 5050, ktorý je následníkom kombinácie G 5040. Táto kombinácia lisu a baličky so sebou prináša niekoľko vylepšení oproti predošlému modelu. Celý rám stroje je ešte masívnejší a mierne širší než u predošlého modelu. Predná náprava je odľahčená a zadná viac zaťažená (cca o 300 kg), čo umožňuje pri práci jednoduchší prejazd mokrým terénom.

Inovovaný lis na valcové balíky

Upravený lis G1 F-125 v kombinácii s baličkou je vybavený novým vkladacím rotorom. „Pri predchádzajúcej generácii bol lis dodávaný s osemhviezdicovým vkladacím rotorom, no teraz sa firma rozhodla použiť šesťhviezdicový rotor s priemerom 570 mm upravený do tvaru písmena V, aby dokázal napríklad na jeseň bez problémov zozbierať i kratší materiál s dĺžkou pod 20 cm,“ vysvetlil krok výrobcu J. Toth. Zberacie zariadenie (Pickup) je teda vybavený šiestimi radmi hrotov s rozstupom 51 mm a je stranovo výkyvný o 150 mm. O správnu dĺžku materiálu sa stará rezacie ústrojenstvo s 30 nožmi. V lisovacej komore nájdeme 18 valcov s hrúbkou 4 mm.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down