15.02.2019 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové moridlá pre suchovzdorné hybridy kukurice

Spoločnosť Syngenta Slovakia, s. r. o., zorganizovala koncom roka 2018 sériu tradičných jesenných seminárov, na ktorých predstavila sortiment osív kukurice a slnečnice na rok 2019 a tiež nové moridlá pre kukurice. Jeden z nich sa uskutočnil vo Svätom Petry, kde sa zúčastnili pestovatelia predovšetkým z podunajského regiónu Slovenska.

Novinky v morení kukurice

Komplexnú ochranu osiva kukurice bude zabezpečovať nové moridlo Maxim Quattro. Štvorkombinácia účinných látok – fludioxonil, metalaxyl-M, thiabendazol a azoxystrobin by mala zabezpečiť kompletnú ochranu osiva a mladých rastlín voči chorobám prenosných osivom i pôdou. „Porasty ošetrené prípravkami Maxim Quattro prinášajú v poľných pokusoch aj v praxi výrazné navýšenie počtu zdravých jedincov na jednotku plochy v porovnaní s doteraz používaným  prípravkom Maxim XL,“ uviedol Ing. Ivan Fabián, obchodný zástupca spoločnosti Syngenta.

Druhou novinkou v oblasti morenia je uvedenie účinnej látky sedaxane do kukurice v podobe prípravku Vibrance 500 FS. Aplikáciou prípravku spolu s moridlami Maxim Quattro alebo Maxim XL 035 FS sa vylepšuje ochrana porastov kukuríc najmä pred Rhizoctonia solani. Výrazný posilňujúci účinok je aj proti chorobám z rodu Fusaria spp., Phythium spp. a sneti kukuričnej. Použitím prípravku sa zabezpečí podpora rozvoja koreňového systému aj v suchých podmienkach. Takto ošetrené rastliny podľa I. Fabiána lepšie znášajú stresové obdobie v prípade poklesu teplôt v počiatočných fázach rastu a rozdiel v ošetrených porastoch je naozaj viditeľný. Aj preto sa rozhodli ponúknuť ošetrenie týmto prípravkom štandardne u všetkých ponúkaných hybridov kukurice v tomto roku.

Ochrana proti škodcom

Portfólio moridiel dopĺňa insekticídne moridlo Force 20 CS s účinnou látkou tefluthrin zabezpečujúce ochranu mladých rastlín najmä proti drôtovcom. V prípade potreby ochrany proti larvám kukuričiara je potrebné použiť pri sejbe granulovaný prípravok Force 1,5 G, ktorý dlhodobo chráni rizosféru rastlín.

Nová genetika suchovzdorných hybridov kukurice

Ing. Tibor Koščo, obchodný zástupca spoločnosti Syngenta, následne predstavil novinky v portfóliu kukurice pre rok 2019. Spoločnosť prichádza na trh so zrnovými hybridmi SY Orpheus, SY Premeo a SY Carioca.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down