24.02.2020 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové možnosti kompletného odburinenia obilnín

Počas odborného sympózia spoločnosti Corteva Agriscience, ktoré sa uskutočnilo v polovici januára 2020 v Nitre, boli predstavené viaceré novinky, ktorými obohatili technológie ošetrovania poľných plodín. Najväčšou novinkou v portfóliu spoločnosti pre sezónu 2020 je širokospektrálny herbicíd Orcane proti burinám v obilninách.

Podľa Ing. Juraja Liptáka, Dow AgroSciences, sú výhody jesenného ošetrenia obilnín proti burinám nesporné. Nielen na Slovensku sa presadil prípravok Bizon so širokým spektrom účinnosti proti burinám. Obsahuje účinnú látku diflufenican s reziduálnym účinkom proti burinám spodného poschodia ako sú veroniky, hluchavky, fialky, hviezdica prostredná, taktiež proti lipkavcu, metličke obyčajnej, rumančekovitým a ďalším. Ďalej florasulam proti širokému spektru dvojklíčnolistových burín, s účinnosťou nielen na klíčiace, ale aj na prerastené buriny. Novšia účinná látka penoxsulam účinne likviduje najmä metličku obyčajnú a výmrv repky, taktiež kapustovité druhy burín. Odporúčaná dávka je jeden liter na hektár.

Možnosti regulácie burín na jar

V prípade, ak pestovateľ nezasiahol proti burinám na jeseň, ako štandard v ošetrovaní ostáva jarná aplikácia herbicídov. Pri výskyte dvojklíčnolistových burín odporúča aplikovať Mustang Forte - dlhodobo najpoužívanejší herbicíd na slovenskom trhu, keďže až jedna tretina plôch s obilninami - či už sú to oziminy, alebo jariny, sa ošetruje práve týmto prípravkom. Obsahuje tri účinné látky – 2,4-D, florasulam, aminopyralid, ktoré sa vo svojej účinnosti navzájom dopĺňajú. Aplikačná dávka v prípade ošetrenia ozimín je jeden liter na hektár a v jarinách 0,8 litra na hektár. Mustang Forte sa vyznačuje dobrou miešateľnosťou.

Ak sa pozemku nachádza metlička, ovos hluchý, pýr plazivý pestovatelia využívali Huricane, ktorý v tejto sezóne plnohodnotne nahradí nový širokospektrálny prípravok Orcane.

Absolútna novinka proti burinám

„Orcane je zatiaľ registrovaný v strednej Európe, proti spektru burín, ktoré sa tu vyskytujú. Obsahuje tri účinné látky z dvoch skupín: ALS inhibítory - florasulam a pyroxsulam a nová účinná látka halauxifen-methyl - syntetický auxín z úplne novej podskupiny arylpicolinátov, čo sú rastové herbicídy,“ predstavil absolútnu novinku pre sezónu 2020. J. Lipták, podľa ktorého účinná látka halauxifen-methyl pomáha predchádzať rezistencii burín na herbicídy iným spôsobom účinku, kontroluje biotypy ALS a glyfosát rezistentných druhov dvojklíčnolistových burín. Orcane je flexibilný z hľadiska aplikácie, pričom je použiteľný aj za nižších teplôt. Výhodou je nízka aplikačná dávka, selektivita je založená na veľmi rýchlom metabolizme v plodinách.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down