18.11.2021 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové obzory s novými hybridmi kukurice

Pri každoročnom zamyslení nad priebehom sezóny si hovorím, že každý rok je naozaj špecifický. Tohtoročný bol charakteristický chladnejším priebehom jari a daždivejšími periódami. Tým sa výrazne odlíšil od rokov minulých, ktoré si v mnohom boli podobné.

V sezóne 2021 sme vám ponúkli celkom 6 noviniek. Veľmi nás teší, že si mnohí nové odrody vyskúšali a navyše, že s nami zdieľali svoje skúsenosti. Pochvaľovali ste si najmä schopnosť rýchleho uvoľňovania vody zo zrna u našich nových zrnových hybridov menovite SY Minerva, SY Solandri či SY Ignis. Vzhľadom na situáciu na trhu s hnojivami - obrovským nárast cien, sa stáva finálny náklad za dosušovanie zrna ešte bolestivejším.

Za Syngentu máme radosť, že zaradením výkonných noviniek ponúkame jedno z najmladších portfólií hybridov kukurice na slovenskom trhu a ich vlastnosťami môžeme napomôcť v ekonomike pestovania. Navyše sme si pre vás pripravili špeciálnu ponuku pri objednávke kukurice do konca roku 2021. Stačí kontaktovať jedného z našich obchodných zástupcov.

Novinky 2021 v zrnovom segmente

SY MINERVA (FAO 430 zrno / FAO 430 siláž)        

Nový hybrid v stredne neskorom zrnovom segmente predstavuje náš najvýkonnejší materiál do teplejších oblastí. Úrodovým potenciálom je na úrovni SY Solandri a SY Carioca, pričom vykazuje vynikajúcu stabilitu na všetkých typoch pôdy aj v najteplejších oblastiach. Tento hybrid sa stane nosným materiálom aj v južných štátoch, kde stabilne preukazuje príslušnosť k suchovzdornej genetike Artesian. Vďaka veľmi dobrému uvoľňovaniu vody zo zrna sa hodí na pestovanie nielen v južných oblastiach Slovenska. V roku 2019 dosiahol v našich pokusoch priemernú vlhkosť zrna 22,1 %. Vzrastom ide o vysoký hybrid so silným staygreen efektom, takže ho možno použiť aj do siláže na bioplyn či mlieko.

SY Minerva sa vyznačuje mohutným klasom s veľmi dobrým dopelením špičiek

SY SOLANDRI (FAO 380 zrno)

Tento hybrid sa svojim pestovateľom určite zaryje do pamäte. Ide o materiál s najvyšším úrodovým potenciálom vo svojom segmente. Vyznačuje sa veľmi robustnými, veľkým klasom a perfektnou reakciou na intenzitu. Veľmi dobré uvoľňovanie vody zo zrna ešte viac znásobí ekonomiku pestovania tohto hybridu. Svoje prednosti využije predovšetkým na stredných a lepších stanovištiach. Na horších pôdach si však tiež drží veľmi dobrú výkonnosť.

SY Solandri vyniká robustným klasom

SY IGNIS (FAO 360 zrno / FAO 350 siláž)        

Nový zrnový hybrid z genetiky Artesian, ktorý možno využiť aj do siláže. V našom portfóliu sa jedná o náhradu hybridu SY Dartona a taktiež vylepšenie segmentu, kde ponúkame hybrid SY Zephir. Ide o materiál s veľmi dobrou stabilitou pri pestovaní na zrno a súčasne dobrou reakciou na intenzifikáciu. Vyznačuje sa podlhovastým klasom s dobrým dopelením špičiek a veľmi rýchlym uvoľňovaním vody zo zrna. SY Ignis dobre znáša skorší výsev. Vzrastom je stredne vysoký až vysoký. V prípade zberu na siláž poskytuje dobrú úrodu, siláž má vysoký obsah škrobu a dá sa využiť ako pre bioplynové stanice tak aj pre produkciu mlieka.

SY Ignis má dlhý klas s perfektným dopelením a s hlbokým zrnom

Novinky 2021 v SILÁŽNOM segmente

SY GIANTS (FAO 700 siláž / FAO 650 zrno)    

„Silážne monštrum“, lepšie sa tento hybrid ani opísať nedá. Naozaj mohutný a robustný hybrid so širokými listami a schopnosťou dosiahnuť špičkovú úrodu vo všetkých pôdnych podmienkach. Ide o šľachtiteľský program Powercell pre južnú Európu, ktorý zaručuje vysokú stráviteľnosť vlákniny a vysoký obsah škrobu. Pri testovaní v roku 2019 na severnejších lokalitách Českej republiky a Slovenska (SR – Borovce, ČR – Žabčice, Ivanovice na Hané) dosiahol priemernú úrodu 19,4 ton suchej hmoty / ha pri zberovej sušine cca 31 %. Zber prebiehal prvý septembrový týždeň, takže pre južné oblasti Slovenska a oblasti, kde sa vyložene neponáhľate so sejbou ozimín je tento hybrid veľmi zaujímavý.

SY Giants – mohutný porast

 

SY BILBAO (FAO 500 siláž/ FAO 480 zrno)

Hybrid SY Bilbao je novým nástupcom hybridov v rade NK Helico - SY Senko - SY Bilbao. Jedná sa o veľmi vysoký hybrid s výborným potenciálom produkcie silážnej hmoty na mlieko i bioplyn. V priemere dosahuje výšku o 20 cm vyššiu oproti svojmu predchodcovi SY Senko. Veľkou výhodou SY Bilbao je taktiež jeho univerzálnosť, čo dokazuje registrácia v štátnych odrodových skúškach na Slovensku. V segmente neskorého zrna tu SY Bilbao v roku 2018 dosiahol úrodu 105 % a v roku 2019 dokonca 107 % oproti kontrole (v absolútnom vyjadrení 12,63 t/ha). Pestovatelia tak môžu počítať nielen s vysokou úrodou hmoty z ha, ale tiež vysokým obsahom energie vďaka škrobu a taktiež možnosťou zberu na zrno.

SY Bilbao má univerzálne použitie

SY GLORIUS (FAO 260 siláž / FAO 250 zrno)

Ďalším hybridom, ktorý si bezpochybne zaslúži svoje miesto v našom portfóliu, je v roku 2020 novo registrovaný hybrid na ÚKZÚZ ČR pod názvom SY Glorius. Výkonnosť tohto materiálu jednoznačne potvrdzujú čísla z registračných skúšok. Úroda v roku 2018 - 1. miesto, 2019 - 1. miesto. Suchovzdornosť v roku 2018 - 1. miesto, 2019 - 1. miesto. Máme teda pred sebou absolútnu úrodovú špičku s neskutočne stabilnou výkonnosťou. Vďaka tomu je SY Glorius „prvým silážnym hybridom“ v našom portfóliu, ktorý ponesie označenie Artesian. Jedná sa o veľmi vysoký materiál, ktorý v tomto chladnom roku preukázal veľmi rýchly počiatočný rast a z nášho portfólia je veľmi podobný hybridu SY Silotop. Čo sa týka kvality, stráviteľnosť aj škrob sú nadpriemerné, no ak by pestovatelia preferovali naozaj top kvalitu, odporúčame hybridy z genetiky Powercell. SY Glorius je neskutočne všestranný možno ho použiť na siláž pre mlieko či bioplyn, v Poľsku či Nemecku sa dokonca pestuje aj na zrno.

Naše portfólio kukuríc je komplexné, určite si vyberiete. Neváhajte zalistovať v tlačenom kukuričnom katalógu alebo online na webe www.syngenta.sk. Informácie a videá nájdete aj na Facebook Slovensko. Sledujte nás, prípadne sa neváhajte čokoľvek opýtať.

Autor: Ing. Vojtěch Kocurek, Ph.D.

                Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down