15.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrody jarných plodín

Na seminári spoločnosti Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o., v Mojmírovciach boli predstavené aj novinky jarných plodín – hrachu, tritikale, pšenice, ľanu, kukurice a slnečnice pre túto sezónu.

Záujem o osivá hrachu

Ing. Pavel Kutmon, riaditeľ LCEC, predstavil novinku žlto-semennej odrody LG Aspen, ktorá by mala byť zaregistrovaná v Českej republike tento rok. Okrem vysokého výnosu vyniká aj odolnosťou proti múčnatke hrachovej. Má veľmi dobrú odolnosť proti poliehaniu, veľmi dobrú farebnú a veľkostnú vyrovnanosť semien.

Zo zeleno-semenných odrôd bude k dispozícii novinka Kingfisher s vysokým potenciálom výnosu na úrovni žlto-semenných odrôd a veľmi dobrou farebnou vyrovnanosťou (98%). V sortimente odrôd hrachu má najnižšiu aktivitu trypsín-inhibítora, čo má dobrý vplyv na výživové hodnoty hrachu. Je to stredne skorá odroda s veľmi vysokou odolnosťou proti poliehaniu počas vegetácie i pred zberom. P. Kutmon uviedol, že dopyt o osivá hrachu sa v Európe zvyšuje a stáva sa zaujímavým exportným artiklom.

Ponuka jarných obilnín a ľanu

Ing. Stanislav Hudec, vedúci marketingu LCEC, predstavil novinku jarného tritikale Puzon, ktorá v registračných skúškach v Českej republike úrodou vysoko prekonala kontrolné odrody. Má veľmi dobrý zdravotný stav a je odporúčaná aj do ekologického poľnohospodárstva. Je vhodná na krmovinárske účely, na zrno, alebo na zelenú hmotu, tiež je vhodná na výrobu bioplynu.

Účastníkov zaujala aj jarná presievková pšenica Epos, ktorá umožňuje vďaka širokému oknu výsevu, využiť neskoro zberané predplodiny, ako sú kukurica na zrno, či cukrová repa a pokiaľ to podmienky dovolia možno ju siať od októbra do konca marca. Dosahuje stabilný vysoký výnos i v menej priaznivých ročníkoch pri zachovaní elitnej potravinárskej kvality.

V sortimente spoločnosti Limagrain nájdeme i odrody ľanu olejného Libra a Lola. Libra vyniká vysokým obsahom oleja v semene a obsahom kyseliny alfa-linolenovej, ktorá patrí do skupiny omega 3-nenasýtených mastných kyselín. Je vhodná na potravinárske spracovanie lisovaním za studena, ale aj na kŕmne účely.

Novinky v sortimente kukuríc a slnečníc

Ing. Michal Uhrín, regionálny zástupca Limagrain Central Europe SE, oboznámil účastníkov seminára s ponukou hybridov kukurice a slnečnice. Novinkou v kukuriciach je zrnový hybrid LG 31.377 (FAO 350). Je plastický, veľmi dobre sa adaptuje na pestovateľské podmienky, odolný proti suchu a vyniká dobrým zdravotným stavom. K dispozícii bude i minuloročná novinka LG 30.500 (FAO 450) - neskorší hybrid s dobrým zdravotným stavom vhodný do teplejšej kukuričnej výrobnej oblasti. V minulom roku dosiahol aj v suchom postihnutých oblastiach vynikajúce výsledky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down