12.02.2024 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrody maku siateho jarného

Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ďalej len ÚKSÚP), odbor odrodového skúšobníctva, schválil v roku 2023 registráciu dvoch nových odrôd maku siateho jarného (Papaver somniferum L.): KSZF Fordent a SO Trident.

Výsledky odrôd KSZF Fordent a SO Trident

Odrody KSZF Fordent a SO Trident boli v štátnych odrodových skúškach v Slovenskej republike skúšané v rokoch 2021 až 2022. Kontrolnou odrodou bola odroda Morgana.

Popisy nových odrôd maku siateho jarného

Odroda KSZF Fordent

KSZF Fordentmožno charakterizovať ako skorú modrosemennú odrodu maku siateho jarného s bielou farbou korunného lupienka a veľmi vysokým obsahom morfínu v makovine. Vegetačnú dobu má o dva dni dlhšiu ako odroda Morgana. Je stredne vysoká s veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu a vyvráteniu rastlín, veľmi dobre odolná proti nežiaducemu otváraniu toboliek po dozretí. Odroda má dobrý zdravotný stav, bola stredne odolná voči napadnutiu helmintosporiózou na listoch, helmintosporiózou na tobolkách a plesňou makovou. Hmotnosť tisíc semien je nižšia ako pri odrode Morgana. Farba semena je modrastá s dobrou farebnou vyrovnanosťou. Semeno je vhodné na potravinárske využitie. Obsah oleja v semene je stredný - 45,1 percenta, čo je o jedno percento menej ako má odroda Morgana. Obsah morfínu v makovine je veľmi vysoký – 2,62 percenta, čo je o 0,3 percenta viac ako má odroda Morgana. Hospodárskymi vlastnosťami sa zaraďuje do skupiny odrôd morfínového typu s využitím semena na konzum.

Udržiavateľom odrody je spoločnosť KSZ-Fortis, spol. s r.o., Nová Ves, Dunajská Streda, zástupcom na Slovensku spoločnosť Seederium s.r.o., Nová Ves, Dunajská Streda.

Odroda SO Trident

SO Trident možno charakterizovať ako skorú modrosemennú odrodu maku siateho jarného s bielou farbou korunného lupienka a veľmi vysokým obsahom morfínu v makovine. Vegetačnú dobu má o dva dni dlhšiu ako odroda Morgana. Je stredne vysoká s veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu a vyvráteniu rastlín, dobre odolná proti nežiadúcemu otváraniu toboliek po dozretí. Odroda má dobrý zdravotný stav, bola stredne odolná voči napadnutiu helmintosporiózou na listoch, helmintosporiózou na tobolkách a plesňou makovou. Hmotnosť tisíc semien je nižšia ako pri odrode Morgana. Farba semena je tmavo modrastá s dobrou farebnou vyrovnanosťou. Semeno je vhodné na potravinárske využitie. Obsah oleja v semene je stredný - 44,8 percenta, čo je o 1,3 percenta menej ako má odroda Morgana. Obsah morfínu v makovine je veľmi vysoký – 2,46 percenta, čo je o 0,1 percenta viac ako pri odrode Morgana. Hospodárskymi vlastnosťami sa zaraďuje do skupiny odrôd morfínového typu s využitím semena na konzum.

Udržiavateľom odrody je spoločnosť Sotiva Seed Kft., Tiszavasvári, Maďarsko, zástupcom na Slovensku spoločnosť Seederium s.r.o., Nová Ves, Dunajská Streda.

Ing. JANKA MAJDANOVÁ

ÚKSÚP Bratislava

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down