03.07.2018 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrody repky olejky pre sezónu 2018

ÚKSÚP, odbor odrodového skúšobníctva na základe výsledkov štátnych odrodových skúšok navrhol na registráciu nové odrody a hybridy repky ozimnej, ktoré budú v ponuke pre sezónu 2018. Sortiment odrôd ozimnej repky sa rozšíril o 13 nových materiálov, z toho je len jedna líniová odroda a ostatné sú hybridné odrody. Všetky odrody dosahujú dobré a vyrovnané úrody semena v pôdno-klimatických podmienkach Slovenska.

Zaregistrovaný bol jeden polotrpasličí hybrid PX126. Žiadatelia o registráciu daných odrôd uvádzajú, že nové hybridy Angelico, Anniston, Dariot, DK Extime, Espada majú rezistenciu voči Rlm7 - Phoma lingam a hybrid Temptation rezistenciu voči Turnip Yellows Virus.

Vysoké úrody semena mali odrody Sidoni CS, Angelico a ES Momento. Vysokú úrodu oleja z hektára počas štátnych odrodových skúšok mali hybridné odrody Temptation, Espada, PX126 a Angelico. Veľmi dobrou odolnosťou voči poliehaniu sa vyznačovali hybridné repky PX126, DK Extime a Espada. Väčšina nových registrovaných odrôd sa vegetačnou dobou zaraďuje medzi stredne skoré odrody. Vysoký obsah oleja majú Temptation a Olimpico. Zdravotný stav je pri všetkých odrodách dobrý. Veľmi dobrý mali Angelico, Espada, ES Massimo a líniová odroda Crosby. Hodnotenie prezimovania rastlín počas skúšok bolo dobré, v priemere nad 95 percent, len Silver mal 93 percent a ES Momento 94 percent. Dosiahnuté výsledky úrod jednotlivých líniových odrôd sa porovnávali na priemer kontrolných odrôd Marcelo a Mandril, výsledky hybridov počas troch rokov skúšok sa porovnávali na priemer kontrolných hybridov Jenifer, Kodiak a Sensation. Výsledky úrod hybridov počas dvoch rokov skúšok sa porovnávali na priemer kontrolných hybridov Alabama a Alvaro KWS, polotrpasličí hybrid PX126 sa porovnával na polotrpasličí hybrid PR44D06.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down