30.01.2017 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové odrody sladovníckeho jačmeňa a jarín

V rámci odborného semináru spoločnosti Limagrain Central Europe Cereals, s.r.o. predstavili začiatkom decembra v Mojmírovciach nové, perspektívne odrody sladovníckeho jačmeňa a odrody jarných plodín pre nasledujúcu sezónu.

Ing. Radim Korhoň, vedúci šľachtenia jačmeňa Šľachtiteľskej stanice Plant Select Hrubčice, predstavil odrody sladovníckeho jačmeňa. Odroda Laudis 550 je výberová sladovnícka odroda zaradená na zelenú listinu v spoločnosti Heineken pre región stredná a východná Európa, tzn. že je odporúčaná na výrobu najkvalitnejších sladov so špecifikáciou A. Dosahuje nadpriemerný obsah extraktu pri optimálnom obsahu dusíkatých látok a vysoký podiel predného zrna. V Českej republike ide aktuálne o tretiu, na Slovensku o štvrtú najpestovanejšiu odrodu. I keď množiteľské plochy odrody Malz začínajú klesať ide o dlhodobo jednu z najpestovanejších odrôd na Slovensku a má veľmi široké uplatnenie na trhu v celej strednej Európe.

Novinky aj osvedčené odrody

Ing. Václav Blažek, CSc., vedúci marketingu LCEC prezentoval novinky v sortimente odrôd jačmeňa. Novopreferovanou sladovníckou odrodou je odroda Overture, ktorá vyniká najvyšším extraktom v sušine sladu - až 83,9 percenta pri optimálnom obsahu NL v zrne (10,3 percenta). Je to odroda s vysokým stupňom prekvasenia - 82,7 percenta. Bola úspešne odskúšaná v sladovníckych a pivovarníckych pilotných skúškach a je preferovanou odrodou spoločnosťami Heineken Slovensko a Lycos - Trnavské Sladovne.

Ďalšou perspektívnou odrodou je Odyssey registrovaná na Slovensku v roku 2015. Po úspešnom otestovaní sa v roku 2017 dostala na zoznam nakupovaných odrôd spoločnosti Heineken a Lycos - Trnavské Sladovne. Novinkou pre rok 2017 bude aj odroda Tango, ktorú do prevádzkového skúšania zaradili sladovne Heineken a Lycos. V doterajších skúškach dosahuje najvyššie bodové hodnotenie sladovníckej akosti USJ – 9 bodov.

Okrem noviniek bola spomenutá aj odroda Kangoo, ktorá zostáva najžiadanejšou a najpestovanejšou sladovníckou odrodou, tiež na rok 2017.

Ponuka jarných plodín

Ing. Pavel Kutmon predstavil novinku v sortimente zeleno-semenných hrachov – odrodu Kingfisher. Je tretím rokom v registračných skúškach v Českej republike a na základe výsledkov ÚKZÚZ v rokoch 2014 - 2015 ide o najvýnosnejšiu zeleno-semennú odrodu na trhu. Vyniká odolnosťou proti poliehaniu, dobrým zdravotným stavom a vysokou farebnou vyrovnanosťou semien. V sortimente žlto-semenných hrachov spoločnosť prichádza s odrodou Boxer, ktorá má na základe trojročných skúšok ÚKZÚZ najvyššiu odolnosť proti poliehaniu v registrovanom sortimente ČR.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down