07.08.2019 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové prípady AMO zaznamenali v obciach Somotor a Rad

Africký mor ošípaných (AMO) sa na území Trebišovského okresu rozšíril o ďalšie dva prípady. Výskyt nákazy zaznamenali v obciach Somotor a Rad, ktoré ležia neďaleko prvých dvoch výskytov nákazy v obciach Strážne a Veľký Kamenec. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

TREBIŠOV. Tretí prípad bol v blízkosti druhého prípadu, v obci Somotor, časť Nová Vieska pri Bodrogu. Štvrtý prípad evidujú v obci Rad, vo vzdialenosti niekoľkých kilometrov od ostatných prípadov.
      "Ošípané v daných obciach budú v dôsledku nariadených veterinárnych opatrení utratené a zaslané na vyšetrenie do referenčného laboratória vo Zvolene. Zdroj nákazy nie je doposiaľ jasný, v súčasnosti sa uskutočňuje epizootologické šetrenie," informoval o tom agrorezort. Celkovo tak dosiaľ ide už o štyri prípady AMO na Slovensku.
      Do aktualizovaného ochranného pásma vo vzdialenosti minimálne troch kilometrov od ohnísk sú zaradené obce - Strážne, Veľký Kamenec, Malý Kamenec, Somotor, Veľký Horeš, Streda nad Bodrogom, Svätá Mária, Rad, Vojka, Malý Horeš, Svinice a Svätuše.
      V pásme pozorovania minimálne desať kilometrov od ohnísk sú po novom obce a mestá - Viničky, Klin nad Bodrogom, Ladmovce, Zemplín, Pribeník, Borša, Bara, Dobrá, Kráľovský Chlmec, Cejkov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Čerhov, Kašov, Veľká Tŕňa, Luhyňa, Veľaty, Michaľany, Hrčeľ, Kysta, Novosad, Zemplínske Jastrabie, Brehov, Zatín, Boľ, Soľnička, Poľany, Leles, Bačka, Biel, Veľké Trakany, Malé Trakany, Čierna nad Tisou, Čierna, Boťany, Ptrukša, Byšta, Brezina, Kazimír, Lastovce, Stanča, Zemplínska Nová Ves, Zemplínsky Branč, Kožuchov, Zemplínske Hradište, Hraň, Sirník, Malčice, Petrikovce, Veľké Raškovce, Ižkovce, Beša, Čičarovce, Veľké Kapušany, Maťovské Vojkovce, Budince, Kapušianske Kľačany, Ruská a Veľké Slemence.       Agrorezort bude o vývoji nákazy naďalej aktuálne informovať. Prvé výskyty AMO na Slovensku zaznamenali v susedných obciach Strážne a Veľký Kamenec koncom júla, v oboch boli následne všetky chované ošípané preventívne zlikvidované.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down