05.08.2019 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové prípady výskytu afrického moru ošípaných v okrese Trebišov zatiaľ nie sú

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Trebišov zatiaľ nemá hlásené ďalšie prípady výskytu afrického moru ošípaných (AMO) okrem dvoch chovov v obciach Strážne a Veľký Kamenec pri maďarských hraniciach.

TREBIŠOV. "Momentálne vykonávame epizootologický prieskum, monitorujeme všetky domáce ošípané, všetky nahlásené domáce zabíjačky sú pod úradným dozorom, odoberajú sa vzorky, nové prípady sme zatiaľ nediagnostikovali," uviedol v pondelok pre novinárov riaditeľ RVPS Trebišov Stanislav Kovalík.
Súčasťou opatrení je aj odstrel diviakov, ktoré môžu nákazu šíriť, a vyhľadávanie prípadných uhynutých zvierat v prihraničnej oblasti. "S poľovníkmi máme zatiaľ veľmi dobrú spoluprácu a všetky vzorky sú zatiaľ negatívne," povedal Kovalík. Ako informoval minulý týždeň, do úvahy pripadá aj pomoc armády pri prehľadávaní terénu.
Výskyt AMO zaznamenali v susedných obciach Strážne a Veľký Kamenec koncom júla, v oboch boli následne všetky chované ošípané preventívne zlikvidované. Do obcí podľa šéfa RVPS v pondelok vycestovala expertná skupina.
Zdroj nákazy u oboch prípadov nie je doposiaľ jasný, vzdialenosť medzi nimi bola 5,5 kilometra. Opatrenia zákazu chovu ošípaných sa týkajú Strážneho a Veľkého Kamenca, do ochranného pásma je zaradený aj Malý Kamenec. V pásme pozorovania je ďalších 16 okolitých slovenských obcí.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down