23.10.2023 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové sady starých odrôd ovocia pribudnú na Orave, pod Tatrami, aj na Luníku IX

        Bratislava/Oravské Veselé 23. októbra (TASR) - Na Slovensku pribudne 13 nových sadov starých odrôd ovocných stromov. Komunitné alebo školské sady vyrastú napríklad na Orave, pod Tatrami či na košickom Luníku IX. Ako prví budú v stredu (25. 10.) sadiť pedagógovia a školáci v Oravskom Veselom pod taktovkou odborníkov z Centra environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica.


        "Cieľom týchto sadov je chrániť a v krajine šíriť genofond starých ovocných stromov na školských pozemkoch. Tiež podporiť lokálnu biodiverzitu. Navyše, v školách vzniká nový priestor na výučbu vonku, čo deti často mimoriadne vítajú," uviedol manažér projektu SadOVO CEEV Živica František Cimerman.
        Školských sadov pribudne do konca novembra ďalších deväť. Jeden plánujú vysadiť na Luníku IX v Košiciach. Podľa Cimermana je to cesta, ako tamojšie deti nadchnúť pre spoločnú vec. "Takýto sad pomáha lokalite adaptovať sa na klimatickú zmenu, ktorá je na sídliskách obzvlášť citeľná," dodal.
        Začiatkom novembra pribudnú aj tri komunitné sady, ktoré vyrastú na verejnom priestranstve, nie na školskom dvore. Tzv. jedlé ostrovy vzniknú v Martine, Kežmarku a Pači. Tieto lokality sú podľa Cimermana významné. Chcú totiž ukázať, že aj na severe Slovenska sa môže dariť takýmto sadom. Budú dostupné širokej verejnosti. "Vytvoria multifunkčný komunitný priestor vhodný na pestovanie lokálneho ovocia, relax a edukáciu. Prispievajú tiež k šíreniu miznúcich odrôd ovocných drevín," dodal.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down