16.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové stimulátory a regulátory rastu v ponuke

Na zimných seminároch nás firmy informovali o nových prípravkoch na ochranu rastlín, medzi ktorými sú aj stimulátory a regulátory rastu. V tejto správe sa zameriam na nové prípravky zaradené medzi autorizované prípravky a na prípravky zaradené ako biostimulátory.

signalizačná správa

V tomto roku pribudli k regulátorom rastu prípravky, ktoré nie sú v Zozname autorizovaných prípravkov na ochranu rastlín a prípravkov na ochranu rastlín povolených na paralelný obchod na rok 2017, ale etikety sú zverejnené na webovej stránke ÚKSUP-u, prípadne ste si ich už v minulom roku odskúšali. Nový Zoznam autorizovaných prípravkov na rok 2018 zatiaľ nie je na stránke zverejnený.

Účinné látky a ich pôsobenie

Regulátor rastu a vývoja rastlín vo forme emulzného koncentrátu (EC) určený na skrátenie stebla a zvýšenie odolnosti proti poliehaniu pšenice ozimnej na báze účinnej látky trinexapac-ethyl zo skupiny cyklohexankarboxylových derivátov. Účinná látka trinexapac-ethyl inhibuje syntézu giberelínov a tým dochádza k zabrzdeniu predlžovacieho rastu rastlín. Prijímaná je hlavne listami rastlín, je rýchlo absorbovaná a je rozvádzaná vodivým systémom do meristematických pletív, kde spôsobuje inhibíciu predlžovania stonkových internódií. Po aplikácii dochádza k obmedzeniu rastu, zosilneniu stebla a zvýšeniu odolnosti proti poliehaniu. Aplikujte v rastovom štádiu, keď je prvé kolienko minimálne jeden centimeter nad odnožovacím uzlom až do rastového štádia, keď je piate kolienko dva centimetre nad štvrtým kolienkom (BBCH 31 - 35). Odporúčané množstvo vody 200 až 400 litrov na hektár. Vyššie množstvo vody je odporúčané v hustejších porastoch k zaisteniu kvalitnej penetrácie. Maximálny počet ošetrení je jedenkrát za vegetáciu.

Chemická hybridizačná látka pre pšenicu ozimnú obsahuje účinnou látkou sintofen. Peľ rastlín pšenice ošetrenej prípravkom sa stáva sterilným, kým samičie orgány ostávajú úplne funkčné.

Prípravok je určený na produkciu hybridného osiva pšenice ozimnej v rámci zmluvy so semenárskou spoločnosťou. Dávka vody je 300 litrov na hektár. Maximálna dávka prípravku je 15 litrov na hektár. Maximálny počet aplikácií je jedenkrát za dva roky. Termín aplikácie: od začiatku predlžovacieho rastu až do tretieho kolienka (BBCH 30 - 33). Vo všetkých prípadoch dodržiavajte odporúčania poskytnuté technickým poradcom.

Regulátor rastu a vývoja rastlín vo formulácii emulzného koncentrátu určený na zvýšenie odolnosti proti poliehaniu a skrátenie stebla obilnín s učinnou látka trinexapac-ethyl patrí do skupiny cyclohexandionov. Je prijímaný zelenými časťami rastliny a následne hydrolyzovaný na aktívny derivát translokovaný do meristematických pletív. Mechanizmus účinku prípravku spočíva v zastavení syntézy kyseliny giberelínovej, čo vedie k redukcii dĺžky internódií po aplikácii, čím sa zvyšuje odolnosť proti poliehaniu. Prípravok aplikujte od konca odnožovania do rastovej fázy, kedy je zástavový list celkom vyvinutý (BBCH 29 – 39), je registrovaný do pšenice jarnej, jačmeňa ozimného a jarného, raži, tritikale a ovsa. Dávka vody: 200 až 400 litrov na hektár. Počas vegetačného obdobia aplikujte maximálne jedenkrát.

Pre zvýšenie úrody

Ďalší stimulátor rastu rastlín, stimulujúci rast koreňovej sústavy, rast a vývoj rastlín, násadu plodov, opelenie a dozrievanie plodov, priamo spôsobuje zvýšenie úrody a zvýšenie kvality úrody. Účinnými látkami sú aromatické nitrozlúčeniny. Tieto nitrozlúčeniny sa nachádzajú v prirodzených podmienkach v každej rastline.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down