19.07.2019 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové traktory Fendt sú už na ceste

Výrobca traktorov Fendt prichádza s novinkami naprieč viacerými modelovými radmi. Najviac zaujal modelový rad 900 Vario, ktorý prichádza s dizajnom a niektorými prvkami, ktoré akoby „odkukal“ od svojho väčšieho brata radu 1000 a to je presne to, čo zákazníci potrebujú – rovnaký komfort i v nižšej triede traktorov.

Fendt si dal za cieľ prísť s inováciami, ktoré nastavia nový štandard výbavy traktorov. Rad traktorov 900 Vario bol prvý krát prestavený pred štrnástimi rokmi na výstave Agritechnica 1995. Do radu traktorov 900 pribudol okrem už známych traktorov 930 Vario, 933 Vario, 936 Vario, 939 Vario ešte výkonnejší model 942 Vario. Posledný menovaný posunie pomyselnú výkonovú latku traktorov tohto radu ešte vyššie, keďže výkon motora tohto traktora presahuje hranicu 400 k (presne 305 kW/415 k). Nové traktory prevezmú od svojich väčších súrodencov radu 1000 viacero prvkov. Traktory radu 900 sú známe najmä ako všestranné a spoľahlivé vysokovýkonné stroje, ktoré nájdu svoje využitie ako v doprave, tak i pri poľných prácach. V doprave po cestných komunikáciách sa rýchlosť nového najvýkonnejšieho traktora radu 900 vyšplhá opäť na 60 km/h. S hmotnosťou 11,7 t a voliteľným integrovaným systémom regulácie tlaku v pneumatikách VarioGrip je tento stroj ideálnym pracantom pre poľnohospodárov, ktorí vyžadujú od svojich traktorov čo možno najnižšie utláčanie pôdy a zároveň maximálnu trakciu kolesového traktora. Systém regulácie tlaku v pneumatikách je voliteľný, ale poľnohospodárovi sa prostredníctvom neho dostáva do rúk možnosť zníženia, či zvýšenia tlaku v pneumatikách priamo z pohodlia svojej kabíny a to dokonca i počas jazdy.

Nové pohonné jednotky

Všetky nové traktory modelového radu 900 vybavil výrobca novými šesťvalcovými motormi MAN s objemom 9 litrov, ktorými výrobca nahradil doteraz používané motory Deutz. Preplňované sú turbodúchadlom s variabilnou geometriou lopatiek, ktoré sa dokáže prispôsobovať pracovným požiadavkám motora. Interval výmeny oleja sa podľa výrobcu navýši pri použití týchto motorov na 1 000 hodín. Ďalším dôležitým prvkom, ktorý bol prevzatý z najvyššieho radu traktorov 1000 je prevodovka. Variodrive, ako ju Fendt nazýva je v prípade modelov radu 900 prevodovka s označením TA 300 Vario. Tá sa stará o zabezpečenie najlepšieho prenosu výkonu motora na kolesá traktora. Koncept nízkych rýchlostí Fendt ID, ktorý má za úlohu priniesť vysoké výkonové rezervy je v tomto rade traktorov použitý vôbec po prvý raz.

Výberom nových motorov MAN trafil zrejme výrobca do čierneho. Nominálne otáčky nového motora MAN sú na úrovni 1 700 ot/min. a voľnobežné otáčky sú nastavené na tichých 650 ot/min.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down