20.03.2020 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové traktory John Deere radu 6M

Traktory John Deere 6M patria medzi tie najpredávanejšie ťahové prostriedky na našom trhu a to najmä preto, že sa jedná viac-menej o univerzálne traktory. Rámová konštrukcia traktorov značky John Deere zvyšuje spoľahlivosť strojov tohto výrobcu pri zvýšenom zaťažení a táto vlastnosť zelených traktorov sa odteraz zíde ešte viac. Na náš trh prichádzajú totiž noví pracanti.

Spomínaný modelový rad 6M prešiel takpovediac menšou reorganizáciou. Do modelového radu tak pribudli niektoré nové modely a celkovo tento rad pokrýva výkonovú škálu 90-195 konských síl. Prečo sme hneď na úvod článku spomenuli rám traktorov 6M? Odteraz si bude totiž traktory tohto modelového radu možné objednať v štyroch rôznych prevedeniach (čo sa týka rámu) Tie najkompaktnejšie traktory tohto radu (90-120 k) sú štyri (6090M,6100M,6110M a 6120M) a disponujú krátkym rázvorom náprav 2 400 mm. Práve tieto by mohli potencionálne najviac oslovovať zákazníkov, pretože toto unikátne spojenie kompaktných rozmerov, výkonných motorov a vysokého užitočného zaťaženia nájde uplatnenie u menších farmárov na všetkých frontoch. Nový rad je vybavený tak štvorvalcovými, ako aj šesťvalcovými motormi. I tu platí štvorciferné označenie, z ktorého prvé číslo udáva rad traktora a zvyšné tri čísla výkon motora v konských silách. Najmenšie traktory 6090-6120M sú vybavené  mierne odlišným typom motora, ako aj iným skosením prednej kapoty. Vďaka novej kapote je prvý viditeľný bod vzdialený 6,5 m od obsluhy, čo je veľmi dobrou hodnotou. Pod novou kapotou nájdeme štvorvalcové 4,5 litrové motory PowerTech EWL, nové kompakty dodávajú výkon 66-88 kW (80-120 k).

Tieto modely výrobca predurčil k pôsobeniu v živočíšnej výrobe, kde je výhľad jednou z požiadaviek, ktoré hrajú prím. Skosenie kapoty tak výrazným spôsobom zlepšuje výhľad napríklad na nakladač. Malý polomer otáčania 4,35 m uľahčuje pohyb v stiesnených podmienkach, akými sú maštale či iné poľnohospodárske stavby. V rastlinnej výrobe dobre zastane svoje miesto pri práci s rozmetadlami, či žacími strojmi na zber krmovín. Všetky modely do 140 konských síl majú inteligentné navýšenie výkonu (IPM) o ďalších 20 koní. Maximálny výkon dosahujú tieto motory pri 1 500 – 1 900 otáčkach za minútu (menovité otáčky 2 100 ot/min.). Motory PowerTech EWL dosahujú tieto parametre pri plnení emisných noriem vďaka použitiu jedného turbodúchadla s obtokovým ventilom, systému SCR s močovinou a oxidačného katalyzátora DOC. Poteší aj predĺžený interval výmeny oleja, ktorý je teraz 750 hodín. Zdvihová kapacita zadného trojbodového závesu kategórie 3N má pri nových kompaktných traktoroch maximálnu kapacitu 5 700 kg.

Pri väčších modeloch (6155M-6195M) nedošlo čo sa týka motorov, rozmerov, či hmotnosti k žiadnym výrazným zmenám. Stále používajú šesťvalcové motory so zdvihovým objemom 6,8 l – sú však pripravené na plnenie emisných noriem Stage V. Na úpravu spalín sa tu používa okrem katalyzátora DOC a systému SCR aj filter pevných častíc DPF. To, čo sa však u týchto traktorov zmenilo je kompletne nová kabína a špecifikácie výbavy. John Deere si zakladá na komforte a preto je mechanické bezúdržbové odpruženie kabíny samozrejmosťou. V nej by sme však už dnes len márne hľadali stredovú prístrojovú dosku. Tú teraz výrobca umiestnil po vzore väčších traktorov radu 7 a 8 do pravého A-stĺpika kabíny vo forme informačného displeja, čo vôbec nie je na škodu, práve naopak. Vďaka spomínaným novým špecifikáciám výbavy sa traktory 6M doťahujú na prémiovejšie traktory 6R. John Deere zapracoval aj na zvýšení viditeľnosti vďaka novému osvetleniu či presklenej streche kabíny. Celkovo môže byť traktor vybavený až dvadsiatimi rôznymi svetlometmi a v najvyššom balíku osvetlenia aj vo verzii LED

Traktory je možné vybaviť piatimi typmi prevodoviek.

CommandQuad prevodovka bola dostupná už aj v predchádzajúcej generácii traktorov 6M, avšak tentoraz už výrobca ponúka aj možnosť umiestniť jej ovládanie na lakťovú opierku CommandARM vo výbave PREMIUM. Stále sú tak k dispozícii mechanické prevodovky so štvorstupňovým násobičom krútiaceho momentu AutoQuad a PowerQuad. K dispozícii sú aj EcoShift verzie prevodoviek, ktoré umožňujú jazdu maximálnou rýchlosťou pri znížených otáčkach motora. S prevodovkami PowerQuad a AutoQuad je k dispozícii kabína Select s tradičnou konzolou a mechanicky riadenými vonkajšími okruhmi hydrauliky, či mechanickou ovládacou pákou pre čelný nakladač. Ako výrobca uvádza, pri systémoch s kompenzáciou tlaku a prietoku (PFC) zabezpečujú hydraulické čerpadlá väčších modelov 6M prietok 114 l/min. V prípade menších traktorov 6090M-6140M sú použité systémy  kompenzáciou tlaku (PC) s prietokom 80 l/min. v základe a väčšie čerpadlá sú ako voliteľná výbava.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down