09.11.2020 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela má regulovať mobilitu vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov

Cieľom novely zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku je regulovať mobilitu vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov tak, aby nedochádzalo k narúšaniu rovnosti prístupu na trh s poľnohospodárskymi pozemkami, najmä zabrániť tzv. špekulatívnym nákupom poľnohospodárskej pôdy.

BRATISLAVA. Ako ďalej informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v predkladacej správe k novele, navrhuje sa ustanoviť predkupné práva k prevádzaným poľnohospodárskym pozemkom, ktoré budú patriť len explicitne vymedzeným subjektom verejného sektora, ďalej zakázať použiť poľnohospodársky pozemok ako nepeňažný vklad do družstva alebo obchodnej spoločnosti.
Podľa návrhu novely sa navrhujú tiež ustanoviť tzv. subjektívne limity prevádzanej výmery poľnohospodárskych pozemkov, ktoré predstavujú majetkový strop podľa výmery vlastnenej poľnohospodárskej pôdy.
MPRV upozornilo, že v súčasnosti nie je v SR žiadna regulácia trhu s poľnohospodárskymi pozemkami. Donedávna platná právna úprava stratila platnosť v dôsledku nálezu Ústavného súdu SR.
Návrhom novely sa má podľa agrorezortu zabezpečiť dosiahnutie verejného záujmu ochrany poľnohospodárskej pôdy ako neobnoviteľného prírodného zdroja a výrobného prostriedku zo strany štátu (čl. 44 ods. 4 a 5 Ústavy SR), čo je nevyhnutné na zabezpečovanie potrieb spoločnosti, rozvoja národného hospodárstva a potravinovej bezpečnosti a sebestačnosti štátu (čl. 20 ods. 2 Ústavy SR).
Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. mája 2021. Dátum nadobudnutia účinnosti sa podľa ministerstva pôdohospodárstva navrhuje tak, aby adresáti zákona mali dostatok času na oboznámenie sa s novou právnou úpravou.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down