03.09.2013 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela o poľovníctve neprešla, prenájom revírov sa neupraví

Prenájom poľovných revírov sa upravovať nebude. Opozičný poslanec Mosta-Híd Zsolt Simon dnes neuspel v parlamente so svojou novelou zákona o poľovníctve. Poslanci ju neposlali do druhého čítania.

BRATISLAVA. Zs. Simon chcel právnou normou opraviť systémovú chybu, ktorá v zákone zostala. Týkala sa prenájmu poľovných revírov a za chybu ju označil aj samotný šéf agrorezortu Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). Stalo sa tak pred niekoľkých týždňami, keď sa v pléne viedla rozprava k pôvodnej novele tohto zákona. Tá začala platiť od júla, ale spolu s ňou aj omyl, ktorý priznávajú tak opoziční, ako aj vládni poslanci a tiež minister Ľ. Jahnátek.

Predchádzajúca novela zákona o poľovníctve z dielne ministerstva pôdohospodárstva totiž zaviedla do praxe novinku, na základe ktorej môže štát vytvoriť revír už vtedy, keď v ňom spravuje nadpolovičnú väčšinu pozemkov. Ale pri prenájme takéhoto revíru súťaž povinná nie je. Táto podmienka platí len pri revíroch, v ktorých štát spravuje dve tretiny pozemkov. Zs. Simon preto chcel, aby platila povinnosť verejnej obchodnej súťaže pri prenájme revíru už vtedy, keď štát disponuje viac ako 51-% podielom v revíri, a nie až od dvojtretinového podielu.

Ešte v rozprave k tomuto bodu po kritike Ľ. Jahnátek priznal, že sa stala chyba. Zároveň vyzval poslancov, aby podmienky pri prenájme revírov napravili pozmeňujúcim návrhom. Vtedy tak urobil poslanec OĽaNO Ján Mičovský, plénum však jeho pozmeňujúci návrh neprijalo. Opoziční poslanci preto následne vyzvali prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby tento zákon nepodpisoval. Hlava štátu ich síce poslúchla, no zákonu vyčítala úplne iné body, než je prenájom revírov.

NR SR tak ďalším hlasovaním na konci apríla tohto roku prezidentovo veto prelomila a zákon po druhý raz schválila. Prijala v ňom však len jemné úpravy, ktoré sa súťaží pri prenájme revírov netýkali.

Poslanec z vládneho Smeru-SD Tibor Lebocký počas rozpravy k novele Zs. Simona tiež jasne priznal, že v zákone je chyba a treba ju opraviť. "Súhlasím s tým, že sa stala systémová chyba, a súhlasím aj s tým, že tento problém treba vyriešiť," vyhlásil T. Lebocký. Tvrdil však, že ide o široký problém a treba sa ním zaoberať z ústavnoprávneho hľadiska. Pri prenájme poľovných revírov nemôžu byť podľa neho odnímané práva minoritným vlastníkom. Pýtal sa teda, či štát môže prenajímať poľovný revír bez toho, aby sa na rozhodovaní o tom, komu pripadne, nepodieľali aj menšinoví vlastníci.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down