31.01.2013 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela zákona o poľovníctve

Zjednodušenie postupov pri uznávaní a zmene hraníc poľovných revírov či priebehu zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov. To sú niektoré z úprav, ktoré má za cieľ novela zákona o poľovníctve. Poslanci Národnej rady (NR) SR vládny návrh tejto novely poslali do druhého čítania.

Podľa predkladateľa novely, ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, vychádza novela v ústrety miestnym poľovným združeniam. „Myslím si, že starostlivosť o zverený revír by mohla byť účinnejšia, hlavne u poľovných združení s miestnymi zástupcami, ktorí podľa terajšej právnej úpravy nevedeli ponúkať najvyššiu cenu za prenájom poľovného revíru," vysvetlil.
Aby sa do budúcnosti vylúčilo prenajímanie poľovných revírov len finančne silným uchádzačom, bude mať pri prenajímaní po novom cena za prenájom len 40-percentnú váhu, na 30% sa zohľadní plán obhospodarovania zvereného revíru a zvyšnú 30-percentnú váhu budú mať skúsenosti.
Novela podľa Ľ. Jahnátka zároveň reaguje na určité nedostatky, ktoré vznikli z doterajšej aplikácie zákona z roku 2009. „Vyjasňuje určité pojmy, napríklad ako riešiť priestupkové konanie, ktoré doteraz riešila len poľovnícka komora. Myslím si, a je to aj v zhode s poľovníckou komorou, že niektoré závažné priestupky by mala riešiť aj štátna správa," priblížil minister.
Ďalšou významnou zmenou je úprava pravidiel pri zmene hraníc poľovného revíru. V novele sa spresňuje, že nová rajonizácia sa bude týkať len dotknutých vlastníkov parciel, kým doteraz sa zmeny museli riešiť so všetkými vlastníkmi parciel. „Veľmi dôležitou zmenou v novele bude tiež skutočnosť, že všetky poľovnícke združenia a spoločnosti budú musieť byť právnické osoby," dodal Ľ. Jahnátek. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down