26.10.2014 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela zákona o potravinách by mala byť účinná od 1. marca 2015

Novela zákona o potravinách by mala byť účinná od 1. marca 2015. "Dátum nadobudnutia účinnosti zákona sa navrhuje vzhľadom na potrebu v čo najkratšom možnom termíne implementovať ustanovenia nariadenia EÚ," vyplýva z návrhu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorý by mala prerokovať v najbližšom období vláda SR.

BRATISLAVA. Predložený návrh novely sa na rokovanie vlády predkladá s rozpormi s COOP Jednota Slovensko, Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou a Zväzom obchodu a cestovného ruchu SR v otázkach výšky pokút za porušenie zákona, ktorú uplatnili nad rámec predloženého návrhu zákona, ako aj s rozporom so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou ohľadom výkonu kontrol uskutočňovaných počas výrobného procesu.

MPRV vypracovalo návrh novely zákona o potravinách na základe skutočnosti, že od 13. decembra 2014 nadobúda účinnosť euronariadenie z 25. októbra 2011 o poskytovaní informácií o potravinách spotrebiteľom, a preto musia byť v národných legislatívach zrušené všetky predpisy, ktoré riešia túto oblasť, respektíve sú duplicitné.

"Cieľom predloženého návrhu novely zákona o potravinách je upraviť zákon tak, aby nebol duplicitný, respektíve v rozpore s právnymi predpismi EÚ, a riešil poverenia vyplývajúce z nariadenia EÚ," zdôraznilo ministerstvo.

V novele zákona sa taktiež navrhuje nahradiť pojem "internetový predaj" pojmom "predaj na diaľku", ktorý podľa MPRV plnšie pokrýva túto oblasť predaja potravín.

"Ide najmä o predajcov, ktorí na základe informácii na internete ponúkajú tovar cez telefón a pošlú ho po kuriérovi, poštou a podobne. Nepredávajú teda cez internet, tam sú potraviny len vystavené, ale objednať si ich treba telefonicky alebo písomne," dodal rezort pôdohospodárstva.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down