08.06.2011 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinka: spermie v kapsuliach

Tím švajčiarskych vedcov z Technickej univerzity v Zűrichu (Swiss Federal Institute of Technology) vyvinul nový spôsob umelej inseminácie. Nová metóda veľmi citlivo reaguje na pohlavný cyklus kráv, vďaka čomu možno výrazne zvýšiť percento oplodnených zvierat.

Dôvodom nízkej úspešnosti umelej inseminácie je ťažko detekovateľný nástup ruje. Presný okamžik ovulácie vajíčka na základe pozorovania chovania plemenníc nevedia totiž stanoviť ani chovatelia a ani veterinárni lekári. Nápravu tejto nepriaznivej situácie si za cieľ vytýčil tím švajčiarskych vedcov pod vedením prof. Martina Fusseneggera. 
Vyvinul špeciálnu kapsulu, ktorá obsahuje býčie spermie a živé bunky, ktoré sú vybavené genetickou „sieťou“ reagujúcou na konkrétne signály z organizmu plemenníc. Signálom, ktorý aktivuje sieť, je luteinizačný hormón (LH), ktorý kravy produkujú v období ovulácie. Koncentrácia LH v krvi počas niekoľkých hodín prudko stúpa, a po ovulácii i rovnako rýchlo opäť klesá. Bunky v kapsule sú vybavené citlivými senzormi, ktoré hneď ako zachytia LH, vyvolajú sériu reakcií. Na jej konci vytvoria bunky enzým ceulázu, ktorý začne celulózovú kapsulu rozpúšťať zvnútra. Bunky spermií sa uvoľnia a môžu putovať k vajíčku schopnému oplodnenia. 

Viac sa o novej metóde umelého oplodnenia dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 23.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down