10.05.2023 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinka vo fungicídnej ochrane obilnín

Aj v tomto roku sa nám podarilo rozšíriť portfólio našich produktov do obilnín a sme radi, že vám môžeme predstaviť náš nový prípravok, fungicíd Greteg.

Greteg je registrovaný do pšenice, raže a tritikale a uplatní sa najlepšie v segmente fungicídnej ochrany horných listových poschodí a klasov.

Kedy aplikovať

Registrácia umožňuje aplikáciu od rastovej fázy vlajkového listu (BBCH 39) do konca kvitnutia (BBCH 69). Ideálna je aplikácia v období metania až kvitnutia. V tomto termíne perfektne ochráni nielen horné listové poschodia proti septorióze pšenicovej, hrdze pšeničnej aj hrdze plevovej, ale spoločne s azolovým partnerom poskytne tiež vynikajúcu ochranu klasov proti fuzariózam i čierniam, čo zaistí krásne zlaté klasy a zdravú slamu aj pre prípad daždivého priebehu zberu. Proti chorobám Greteg pôsobí preventívne aj kuratívne.

Vyššia rozpustnosť v tukoch, menšie riziko vzniku rezistencie

Greteg je svojim spôsobom pre použitie v obilninách jedinečný, a to preto, že sa jedná o čistý difenoconazole. Táto účinná látka je rovnako ako všetky azolové účinné látky rastlinami veľmi rýchlo prijímaná, ale v porovnaní s ostatnými disponuje vyššou rozpustnosťou v tukoch. A preto je tiež v porovnaní s inými triazolovými účinnými látkami menej náchylná na vznik rezistencie a je veľmi vhodná do systémov fungicídnej ochrany, kde je zaradená ako „iný“ triazol.

Po aplikácii je navyše rýchlo zabudovaná aj do voskovej vrstvy listov obilnín, z tohto dôvodu disponuje vysokou odolnosťou voči zmytiu dažďom.

Stabilita pri vysokých teplotách

Ďalším, nemenej dôležitým benefitom účinnej látky difenoconazole je jej stabilita aj pri vysokých teplotách. To je pri aplikácii v neskorších fázach vegetácie veľmi dôležité, pretože nedochádza k rýchlej a nežiaducej degradácii účinnej látky v pletivách rastlín a účinok fungicídu Greteg nie je negatívne ovplyvnený. Môžete sa na jeho účinnosť spoľahnúť aj v priebehu dozrievania.

Zhrňme si čo dokáže Greteg

  • Preventívny a kuratívny účinok, prevencia a zníženie rizika vzniku rezistencie (možnosť obmeny triazolového prvku v aplikačnom slede)​.
  • Rýchly príjem rastlinou a zabudovanie do voskovej vrstvy, translaminárny pohyb v rastline​.
  • Výborná odolnosť voči zmytiu dažďom​.
  • Vysoká efektivita a účinnosť na septoriózy a hrdze​.
  • Preukázaná významná vedľajšia účinnosť proti helmintosporióze pšenice (DTR).
  • Ideálny pre ošetrenie obilnín v druhej polovici vegetácie. Dobrá voľba pre T3 segment (BBCH 51-69).
  • Flexibilný do tank-mix kombinácií.

Novinka GRETEG, použitie a dávkovanie

PlodinaŠkodlivý činiteľDávka l/haOchranná dobaPoznámka
pšenica ozimná, pšenica jarná, pšenica ozimná tvrdá, pšenica jarná tvrdá, pšenica špaldová ozimná, pšenica špaldová jarná, tritikale ozimné, tritikale jarnéseptorióza pšenice, hrdza plevová, hrdza pšeničná0,4 – 0,5 lAT 
raž ozimná, raž jarnáseptorióza pšenice, hrdza plevová, hrdza ražná0,4 – 0,5 lAT 
trávyseptorióza pšenice, hrdza plevová, hrdza pšeničná0,4 – 0,5 lATsemenné porasty
okrasné trávyseptorióza pšenice, hrdza plevová, hrdza pšeničná0,4 – 0,5 lAT 

Autor: Ing. Václava Spáčilová, Ph.D., Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down