17.03.2023 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinka vo fungicídnom ošetrení cukrovej repy

Ďalšia z noviniek, ktorá bola predstavená na odbornej konferencii spoločnosti BASF koncom januára v Nitre je fungicíd Belanty®, obsahujúci účinnú látku Revysol®.

Ako uviedol Ing. Dušan Gavula, zástupca spoločnosti BASF, si nový fungicíd Belanty® s účinnou látkou Revysol®, okrem cukrovej repy nájde uplatnenie aj v kukurici, zemiakoch, v ovocných sadoch a viniciach a v mnohých ďalších plodinách, do ktorých je registrácia Belanty® zatiaľ v príprave. D. Gavula upozornil na inovatívnu SC formuláciu, ktorá je zárukou výborného pokrytia listovej plochy a vyrovnaného účinku aj v rozdielnych klimatických podmienkach. Pre zabránenie vzniku rezistencie patogénov odporúča aplikovať Belanty® v dávke 1,5 litra na hektár v kombinácii s kontaktnými prípravkami na báze síry, alebo medi. Napr. v kombinácii so sírnatým prípravkom Kumulus® v dávke 3 kg na hektár, maximálne dvakrát za sezónu. Uvedené potvrdili výsledky nadnárodných pokusov, kedy prípravky na báze síry, alebo medi podporili fungicídnu účinnosť prípravku Belanty®. V pokusoch, realizovaných v ČR a na Slovensku, došlo vo všetkých variantoch k navýšeniu úrody cukrovej repy v priemere o viac ako 7 ton na hektár, čo v prepočte predstavovalo viac ako jednu tonu čistého cukru na hektár. Podobne, v roku 2022, v pokusoch v lokalite pri Nitre, napriek prevládajúcemu suchu malo ošetrenie s Belanty® v kombinácii s Kumulusom® pozitívny vplyv na zdravotný stav porastov cukrovej repy a v porovnaní s konkurenčnými prípravkami dosiahlo o 2 až 7 percent vyššiu úrodu na hektár. 

Fungicíd Belanty® je registrovaný aj do kukurice v dávke 1,25 litra na hektár jedenkrát za vegetáciu s účinnosťou proti fuzariózam a škvrnitostiam kukurice. D. Gavula zdôraznil, že iba zdravý porast dokáže využiť svoj úrodový potenciál, benefitom je zníženie napadnutia fuzáriami s čím súvisí nízky, resp. minimálny obsah mykotoxínov v zrne a samozrejme výsledkom ošetrenia je aj zvýšenie úrody. Najlepšie výsledky ošetrenia sú podľa zástupcu spoločnosti dosahované pri aplikácii v skorších rastových štádiách kukurice, t. j. od prvého do deviateho internódia. Ďalšou výhodou je možnosť kombinácie Belanty® s insekticídmi.  

Fungicíd Belanty® je registrovaný aj do zemiakov proti alternáriovej škvrnitosti s možnosťou aplikácie najviac trikrát za vegetáciu. 

                                                                                                              VIERA UVÍROVÁ

                                                                                                             FOTO – AUTORKA

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down